Menstruace

Nedaňte nám menstruaci, bouří se ženy! Přednost před nimi má i pivo

Nedaňte nám menstruaci, bouří se ženy! Přednost před nimi má i pivo
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Ve Velké Británii se v posledních měsících rozhořela debata o menstruaci. Může za to fakt, že země schválila zrušení DPH na hygienické potřeby pro ženy. V Česku ale ženy čekají na podobný výdobytek marně - přednost před nimi dostává i točené pivo.

Ženy už dál nechtějí platit za svou menstruaci, ukazují to snahy feministek po celém světě. Vložky a tampony jsou totiž mnohde považovány za luxusní zboží, které je daněno nejvyšší sazbou DPH. Stejné je to i v Česku. Ženy se ale bouří a žádají, aby nebyly trestány za to, co musí nedobrovolně každý měsíc podstupovat.

Ve Velké Británii letos v březnu schválili nulovou DPH za hygienické potřeby pro ženy. To inspirovalo i české feministky k založení petice, která má na nespravedlivé danění tamponů a vložek upozornit. V Česku jsou nyní zdaněny základní sazbou 21 %.

Petici za zrušení DPH u dámských hygienických potřeb, jako jsou zejména menstruační a hygienické vložky a tampony, vyhlásilo v březnu tohoto roku sdružení Feministky.cz. "Jako ženy odmítáme cedit krev a ještě za to odvádět státní pokladně daň z přidané hodnoty. Je to amorální a diskriminující," zlobí se na svých stránkách české feministky.

Související obsah

Jenže zrušit DPH není jen tak. Evropská unie jasně vymezuje, které zboží může být do nižší sazby zařazeno. Sazba 15 % DPH se v Česku vztahuje na některé potraviny, nealkoholické nápoje, noviny, časopisy, teplo, vodné a stočné apod. Do 10% sazby patří léky, očkovací látky, veterinární léčiva, knihy, dětská výživa atd.

Zaveďte rovnou DPH na veškeré zboží

O tom, že by se snížila DPH na dámské hygienické potřeby, se v minulosti už příležitostně hovořilo, jenže bezvýsledně. "Česká republika je při aplikaci snížených sazeb vázána směrnicí 2006/112/ES o společném systému DPH. Ministerstvo financí ČR v současnosti takovouto změnu v rámci sazeb DPH nepřipravuje," popsal Filip Běhal z ministerstva financí.

Podle něj je snahou ministerstva využívat výjimky ze základních pravidel systému DPH co nejméně a jen v odůvodněných případech. "Zároveň je nutno podotknout, že nelze předpokládat, že snížení sazby DPH u jednoho ojedinělého typu zboží se automaticky promítne do snížení ceny tohoto zboží pro koncové zákazníky. Naopak na základě našich zkušeností se tato změna spíše projeví ve zvýšení marží prodejců a distributorů," upozornil Běhal.

Podle daňových poradců různé sazby DPH jen zakládají na konflikty. "Podle našeho názoru by daně neměly být nástrojem sociální, natož pak genderové politiky. Daňový systém se tím jen komplikuje a opatření, které nějakou skupinu lidí zvýhodní, založí ihned další nespravedlnosti. Stát by udělal nejlépe, kdyby zavedl rovnou DPH na veškeré zboží," myslí si Vlastimil Sojka ze společnosti KODAP.

Související obsah

Přednost dostává i pivo

Jenže zatímco u jednoho zboží nemůže být o snížení DPH ani řeč, u jiného by to jít mohlo. Ministr financí Andrej Babiš na počátku roku navrhoval snížení daně u sudového piva. "DPH na pivo chci snížit, abych podpořil projekt elektronické evidence tržeb, který má vybrat 18 miliard korun ročně. Kvůli němu snižujeme DPH u jídla a nealkoholických nápojů v restauracích z 21 na 15 procent," řekl Babiš v únoru.

Svůj požadavek zopakoval na konci srpna a chce návrh předložit koaličním partnerům. Ti se změně nebrání, ale rádi by daň snížili nejen u piva, ale i u jiných základních potravin - třeba u masa, pečiva nebo mléka. Koaliční rada se zatím na návrhu neshodla.


Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

 

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz