Bydlení

Vyrobte si vlastní prášek na praní! Připravíte ho takhle snadno

Vyrobte si vlastní prášek na praní! Připravíte ho takhle snadno
Zdroj: Thinkstockphotos

Místo chemických čističů si vyrobte domácí! Nepotřebujete k tomu nic speciálního, jen to, co máte zrovna po ruce. Měsíčně vám vlastní čistící prostředky ušetří i stovky korun.

Některým lidem prostě chemické čističe nevyhovují. Ať už kvůli jejich vysoké ceně, štiplavému pachu nebo nebezpečí, které představují pro děti. Právě pro vás proto přinášíme recepty na domácí přípravky, které vám ušetří stovky korun za měsíc.

Potřebovat k nim budete jen věci, které najdete ve spíži - sodu, ocet a jádrové mýdlo. Často se takové recepty dědí z generaci na generaci a nejvíce ho používaly naše babičky. Tentokrát se zaměříme na prostředky na praní a mytí nádobí.

Recepty od Lišky Mazané

Prostředek a mytí nádobí

Rozmíchejte 50 g najemno nastrouhaného 100% přírodního olivového mýdla v 350 ml horké vody. Přidejte 1 lžičku sody na praní, rozmíchejte a přidejte 1 lžíci octa (stačí obyčejný lihový). Pro lepší odmašťování nádobí můžete přidat lžíci jemného tenzidu coco glucoside, který je šetrný i k citlivé pokožce a je zcela rozložitelný.

Nakonec, když přípravek trochu vychladne, přidáme 10 až 20 kapek esenciálního oleje. Doporučujeme citrusy jako například náš oblíbený bergamot nebo levanduli. Hotový přípravek ještě zatepla přelijte do skleněného dávkovače na mýdlo pro snazší manipulaci.

Související obsah

Prášek na praní

Ve sklenici smíchejte sodu na praní s najemno nastrouhaným olivovým mýdlem v poměru 4:1 (např. 400 g sody a 100 g mýdla). Pečlivě promíchejte - ale opatrně, ať se nenadýcháte sody na praní. Do sypké směsi můžete nakapat ještě esenciální olej na provonění, asi 25 kapek na 500g prášku, a znovu promíchejte.

Dávkování přizpůsobte velikosti pračky a množství prádla. Autorka dává rovnou do bubnu zhruba 2 až 3 lžíce na 5 až 6 kg prádla. Pokud budete mít na tmavém prádle po vyprání bílé zbytky prášku, příště uberte dávkování.

Pokud chcete prášek na bílé prádlo, tak k sodě na praní a olivovému mýdlu přimíchejte ještě bělidlo perkarbonát sodný (70g) a aktivátor perkarbonátu při praní na méně než 60°C - TAED (5g).

Související obsah

Recepty od Kateřiny Juřenčákové

Prací gel

Nastrouhejte jedno jádrové mýdlo, zalijte ho deseti litry horké vody z kohoutku a ve směsi rozpusťte 500 g krystalické sody (půl sáčku).

Prášek do myčky

Smíchejte 150 g jedlé sody, 150 g jemné sody na praní, 80 g kyseliny citronové a 80 g kuchyňské hrubozrnné soli. V myčce zakápněte přípravkem na nádobí. Jako leštidlo použijte ocet.

Další recepty a informace o domácích prostředcích se dozvíte v pořadu Víkend od 21:40 na Nově!

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Nechápali, proč si myje vlasy jablečným octem a sodou! Když pak uviděli výsledek, koukali s otevřenou pusou

Položila čajový pytlík na podlahu a čekala, co se stane! Výsledek je ohromující

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz