Modrá zóna

Modré zóny ničí život i Míše: Kvůli autistické dceři jí hrozí pokuty!

Modré parkovací zóny v hlavním městě netahají lidem jen peníze z kapes - řadě z nich navíc stěžují život. Matka dcery, která trpí autismem, se už dva měsíce kvůli parkování v Praze 6 marně snaží dostat výjimku. Rodiče žádali o pomoc úředníky, nikdo se ale s nimi nechce bavit.

Míša chodí do šesté třídy, a přestože je mentálně postižená, ve škole má stále vyznamenání. "V páté třídě jsem dostala dvě dvojky, jinak jsem měla samé jedničky," pochlubila se dívka, která trpí autismem.

S výukou sice bojuje, ale zdárně. To se ale nedá říci o boji jejích rodičů s úředníky kvůli modrým zónám. "Dcera je typický autista a jsou s tím obrovské problémy, musíme se dopravovat autem. Kromě toho je ještě levostranně hluchá," vysvětlila Míšina maminka.

"To by teoreticky mohlo způsobit, že by z té levé strany neslyšela na přechodu auto. Takže my se bojíme ji pouštět i přes ulici," dodala s tím, že dceru proto musí vozit na vyučování autem opravdu každý den.

Související obsah

Pro celou školu magistrát vyhradil jen 3 místa, kde rodiče, kteří vozí své děti do školy, mohou zaparkovat. Ta jsou mnohdy ráno obsazena. Když má Míšina maminka štěstí, zaparkuje jinde, stát tam ale může jen 15 minut. To ale na to, aby autistickou dceru vyprovodila, nestačí. Na místě proto parkuje déle a riskuje tak pokutu.

"Dopravní odbor pro Prahu 6 mě odkázal na místostarostu pro dopravu. S tím jsem se domluvila na schůzce, on mi ale hodinu před ní zavolal, že nemá čas, že toho má hodně, abych mu problém sepsala v emailu. Na ten email, což bylo na konci srpna, jsem nedostala odpověď," stěžuje si maminka.

Související obsah

"Já jsem jí slíbil, že prověřím možnosti, protože se její životní situace vymyká té standardní. Přiznávám, že od té chvíle mi to trochu uteklo. V jejím případě je možné vydat pečovatelské parkovací oprávnění, se kterým bude platit jen 10 procent v těch automatech," nabídl zastupitel Martin Polách.

Se slevou se ale rodina nechce smířit a jako jediné řešení vidí parkovací povolení na modré.

Nikol Kudrnáčová/epa, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz