Modrá zóna

Magistrát jde kvůli modrým zónám k soudu! Žalobu ani nebere vážně

Pražský magistrát půjde kvůli modrým zónám k soudu. Desítky odpůrců nového parkovacího systému totiž dnes podaly hromadnou žalobu. Štáb televize Nova byl exkluzivně u toho a zjišťoval, s čím chtějí právníci proti vedení Prahy bojovat. Magistrát přitom žalobu nebere vážně.

Podáno. Stovky stížností a naštvaných komentářů visících ve vzduchu sepsal právník Ondřej Pecák na papír do podoby hromadné žaloby a tu dnes podal u Městského soudu v Praze.

"Žaloba je podána na hlavní město Prahu a očekávám, že správní soud zruší nově zřízené parkovací zóny. Lidé, kteří byli poškozeni těmi zónami, si zaslouží, aby se jich někdo zastal," uvedl Pecák. Jde o stovky lidí, dnes jich ale podalo žalobu 39. Všichni mají společného nepřítele - modré zóny.

Pan Leonard pracuje v autoservisu - dříve u něj mohli zákazníci bez problému zaparkovat, teď s tím mají problémy. "Zavedli tu modré zóny, všude v okolí, a všichni Středočeši plus maminky přijedou a zaparkují nám to tady. Dřív byli zvyklí, že mi tu nechají auto, což nejde, kam já bych tady dal 30 aut," rozčiluje se pan Leonard.

Související obsah

A problém má i maminka postiženého dítěte, která kvůli zónám denně riskuje pokutu, když parkuje, kde podle pravidel magistrátu nesmí. "Dcera je autistka, musíme ji ráno i odpoledne odvádět do školy. Řešení je v podstatě jenom parkovací zóny zrušit," prohlásila maminka.

Další, kdo se také k žalobě přidal, je majitel domu ve Střešovicích. Protože vlastní i garáž a své auto tak má kde zaparkovat, o parkovací povolení na ulici neměl zájem. Teď mu ale magistrát modrou nakreslil i před jeho domem a on by tu tak správně neměl vůbec stát.

Přestože odpůrci modrých zón věří, že je soud zruší, magistrát žalobu zatím nebere vážně. "Komentovat návrhy pana advokáta je pro nás v tuto chvíli velice předčasné, protože je doposud známe jen zprostředkovaně z médií," sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Související obsah

Hromadná žaloba má asi deset stran a popisuje například i škody, které modré zóny napáchaly. Podle Pecáka má nový systém negativní dopad na topenáře nebo stavbaře, kteří pracují v městských částech s modrými zónami, a tak musejí platit celé dny parkovné. To ale pak účtují svým zákazníkům.

K žalobě se přidávají i vlastníci nemovitostí v Praze 5 a 6, kteří ji pronajímají. V poslední době přichází o nájemníky, kteří nechtějí kromě nájemného platit ještě každý den parkovné - protože nájemník podle pravidel magistrátu není osobou, která si může koupit parkovací povolení jako rezidenti.

A protože zájem o to přidat se k žalobě je stále velký, Pecák se rozhodl, že to umožní všem, kdo se přihlásí, a podá další žalobu. Teď je tedy na řadě magistrát, který by se k žalobě měl vyjádřit.

Nikol Kudrnáčová/epa, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz