Kouření

Kuřáci, pozor! Vědci odhalili, že kouření způsobuje mutaci DNA

Kuřáci, pozor! Vědci odhalili, že kouření způsobuje mutaci DNA
Zdroj: profimedia.cz

Podle nejnovější vědecké studie vedené Národní laboratoří Los Amos v Kalifornii a britským institutem Wellcome Trust Sanger každých 50 vykouřených cigaret způsobuje mutaci DNA jedné plicní buňky.

U lidí, kteří kouří průměrně 20 cigaret denně, tak proběhne 150 mutací v každé plicní buňce ročně. Vědci již dříve uváděli, že kouření způsobuje minimálně 17 druhů rakoviny, nicméně až nyní byli schopní spočítat všechny molekulární škody, které vznikají na DNA.

Vědci porovnávali vzorky rakovinové tkáně lidí, kteří jsou pravidelní kuřáci a těch, kteří uvedli, že nikdy v životě nekouřili. Není novinkou, že cigarety mají špatný dopad na lidské zdraví, nicméně studie poprvé nabízí přesnější obraz toho, kolik škod kouření způsobuje. "Způsob jakým tabák dává vzniknout rakovině, je mnohem komplexnější, než jsme si dosud mysleli," řekl Mike Stratton, ředitel institutu Wellcome Trust Sanger.

Pokud tedy vykouříte jednu krabičku denně, za rok vám v těle vznikne 150 mutací na jednu plicní buňku, skoro 97 na jednu buňku v hrtanu, 39 v hltanu a 23 v dutině ústní. Mutace probíhají v menším měřítku i v játrech a močovém měchýři. Samotná změna DNA není nebezpečná, ale zmutovaná buňka je pak náchylnější na přeměnu v rakovinovou.

Související obsah

Podle vědců nejde zjistit, při jakém množství mutací u jednotlivců rakovina propukne. "Kouření je jako hraní ruské rulety. Čím víc ji hrajete, tím vyšší je šance, že mutace zasáhne choulostivé geny. Z těch poté propuká rakovina," zdůraznil pro web newscientist.com Ludmil Alexandrov z Národní laboratoře v Los Amos.

Mutace z kouření cigaret jsou bohužel nevratné a zůstávají s dotyčným až do konce života. Nepomůže tak ani to, že člověk kouřit přestane. Přesto se tím ale zamezí vzniku dalších mutací potenciálně způsobujících rakovinu a tedy i předčasné smrti.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz