Bydlení

Ušetřete výdaje za energie! 5 tipů, které vám doma zajistí teplo

Ušetřete výdaje za energie! 5 tipů, které vám doma zajistí teplo
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Dlouhé večery a chladné počasí mají velký vliv na náš životní styl. Doma začínáme více topit, uvnitř trávíme mnohem více času než venku. Podzim a přicházející zima jsou proto dobrou příležitostí zkrášlit si domácí prostředí interiérovými dekoracemi a doplňky, kterými lze zároveň ušetřit za vytápění. V následujícím článku přinášíme několik tipů a triků, jak si vytvořit pocit pohodlného a teplého domova bez navýšení prostředků za teplo.

Udržujte teplo od nohou

Pro pocit tepla a pohodlí není nutné hned otáčet kohouty radiátorů či zvyšovat teplotu na termostatu. Podle odborníků může správné vybavení interiéru takový pocit navodit už od pohledu. Ideálními doplňky jsou například rohožky a koberce, které navozují nejen dojem útulnosti, ale zároveň zajišťují, aby od nohou nešel chlad. Vyplatí se zejména tam, kde trávíme hodně času, tedy například v obýváku pod pohovkou, v ložnici, uprostřed dětského pokoje a pod jídelním stolem.


Volte teplé barvy a osvětlení

Dalšími faktory, které navozují dojem útulnosti, jsou barva a osvětlení. Vhodně zvolené odstíny barev zajistí, že místnost bude působit tepleji. Není přitom nutné vymalovat stěny pokojů, postačí například nábytek vybavit polštáři a přehozy v teplé paletě barev. Podle psychologů dodává hnědá barva pocit bezpečí. Pomocí béžových a oranžových tónů lze v místnostech navodit pocit uzavřenosti a tepla. Vyplatí se také investovat do osvětlení a pořídit takové žárovky, které rozptylují měkké světlo a dodávají při rozsvícení pocit zatepleného prostoru.

Důležité je zakrýt okna

Pro vyšší tepelnou pohodu je rovněž důležité zamezit únikům tepla, ke kterým nejčastěji dochází skrze okna a balkonové dveře. Ideálním doplňkem jsou proto závěsy nebo moderní stínicí prvky, jako žaluzie nebo předokenní rolety. Kromě designové funkce mají tyto doplňky značné tepelné vlastnosti. Předokenní rolety zabraňují tepelným ztrátám a přirozeně regulují teplotu v domě. "Kvalitní stínicí technika dnes omezuje úniky tepla, díky čemuž umí v zimních měsících snížit náklady na vytápění až o 10 %," potvrzuje Lubomír Valenta ze společnosti Lomax.


Usměrněte teplo z radiátorů

Vnitřní teplotu lze také regulovat správným umístěním nábytku, které zajistí vhodné rozptýlení tepla z radiátorů do místnosti. Před radiátorem by měl být dostatek volného prostoru, aby případná sedačka či skříňka neblokovala vydávané teplo. Nad radiátor zkuste naopak připevnit stylovou poličku či knihovnu. Tím zabráníte, aby teplo stoupalo vzhůru ke stropu. Díky tomu se teplý vzduch lépe rozprostře do místnosti. Na stěnu za radiátor se také dají pořídit folie, které zajistí, aby se teplo odráželo zpět do obytného prostoru.


Související obsah

Pohotovostní deky všude kolem

V severských zemích, kde jsou na chlad zvyklí ještě více než u nás, je obvyklé nepřehřívat místnosti topením, ale raději si na sebe vzít svetr nebo další vrstvu oblečení. Pro ty, kteří neradi chodí navlečení, a zároveň nechtějí platit za přetápění bytu, je ideálním řešením použití dek a přikrývek. V takovém případě se hodí do každého pokoje rozmístit hřejivé deky, do nichž se lze příležitostně zabalit. Kromě praktické funkce mohou svými barvami a vzorem taktéž oživit interiér a dodat místnostem pocit tepla a pohody.

has, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz