Advent

Adventní trhy u sousedů: Odhalte TRIKY PRODEJCŮ, hodně ušetříte!

Adventní trhy u sousedů: Odhalte TRIKY PRODEJCŮ, hodně ušetříte!
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Na každoroční adventní trhy ve Vídni nebo v Drážďanech se sjíždějí cizinci ze všech koutů Evropy. Prodejci mají v tomto období hotové žně, oblíbených tradičních trhů ale často využívají k tomu, aby si co nejvíce "namastili kapsy". Máme pro vás několik rad, jak prohlédnout jejich zrádné triky.

Historie adventních trhů sahá tak daleko, že prodejci měli dostatek času za ta léta vypilovat techniky, které jim zaručeně pomohou prodat co nejvíce zboží. Svou roli tu hrají hudba, osvětlení i vůně. Tohle všechno má navodit příjemnou atmosféru k utrácení.

"V Německu se stává, že prodejce získá pozornost hloučku lidí a jeho kolega na oko zakoupí nějaký výrobek, čímž strhne k nákupu i ostatní zákazníky – zvlášť, pokud je na pultu vystaveno málo kusů zboží. Nakupující jsou lákáni i na bezplatné ochutnávky,“ říká Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra ČR.

Související obsah

Zrádné slevy a jiné nástrahy

Velký pozor byste si ve všech sousedních zemích měli dát ale i na akce typu 3 za cenu 2. Ne vždy musí být totiž cena opravdu výhodná. Jak upozorňuje Evropské spotřebitelské centrum (ESC), třeba na Slovensku patří mezi časté problémy u stánků chybějící informace o ceně nabízených nápojů, což může vést k výraznému předražení nákupu. V Bratislavě mají 'Kodex trhovníka', kde je kladen důraz na kvalitu výrobků a služeb.

V Polsku si kontrolujte zejména datum spotřeby a minimální trvanlivosti, v Německu vyhledávejte hlavně výrobky s označením "vyrobeno v Německu", "ručně vyráběné“ nebo "řemeslný výrobek“, které jsou nositelem kvality.

Související obsah

Máte dva roky záruku

Ačkoli nápisy u stánků mohou často hlásat, že po odchodu nemáte nárok na reklamaci, nemějte obavy. Pokud je výrobek vadný, máte díky právu EU nárok na dvouletou záruku za jakost. Vždy si proto schovejte účtenku!

Pozor na zloděje

Dobrá zpráva je, že na trzích v Německu a Rakousku se spotřebitelé zpravidla nesetkají s padělky. Na druhé straně tamní policie vydává varování před kapesními zloději, varuje ESC. Člověk by měl proto mimo jiné nosit peněženku ve vnitřní kapse bundy nebo kabátu a kabelku či batoh mít být dobře zamčené a při těle držené tak, aby zip nebyl snadno přístupný.

"Kapsáři také používají různé typy kontaktu s vyhlédnutou obětí – jeden se třeba ptá na cestu a ukazuje mapu, zatímco druhý tázaného okrádá. Jindy může jeden zloděj požádat o rozměnění, a když člověk vyndává peníze z peněženky, druhý mu ji vytrhne a zmizí. Klasikou je polití kabátu a následná „pomoc“ ze strany kriminálníka, během níž peněženka zmizí z kapsy kabátu nebo bundy," varuje Tichota.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů, tedy Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz