Airbagy

Pravda o životnosti airbagů: Na co si dávat při koupi auta pozor

Pravda o životnosti airbagů: Na co si dávat při koupi auta pozor
Zdroj: Thinkstockphotos

Nedávno kolovala médii zpráva vybízející k obezřetnosti v případě životnosti airbagů. Je skutečně nezbytné měnit je po deseti letech? Standardně by přece měly tzv. nafukovací vaky vydržet desítky let. Ale pozor, nenabízí se jen tato otázka. Na co všechno byste si měli dávat pozor?

Airbagy jsou od počátku nového tisíciletí standardním vybavením všech aut jako součást pasivních bezpečnostních systémů. Průměrné stáří vozů na českých silnicích je zhruba 17 let. A jak je to tedy s životností airbagů?

Související obsah

Pravda je, že airbag má za normálních okolností sloužit po celou dobu životnosti automobilu. V interiéru je zapouzdřen a chráněn před okolními vlivy. Pozor ale na levná auta a nehody. Může se stát, že pokud kupujete levné auto, zvlášť bylo-li v minulosti opravováno, airbagy mohou být poškozené či mohou dokonce zcela chybět!

Během koupě vozu, nového i ojetého, se vždy dobře informujte, kde přesně se v autě vaky nacházejí a odkud se nafukují. Běžně je airbag umístěn ve volantu, ale v případě přístrojové desky se umístění může dle typu a značky auta lišit. Rozdíly mohou být i u bočních, hlavových a okenních airbagů, které mají chránit při bočním nárazu. Poslední dobou se rozšiřují i kolenní airbagy.

Související obsah

Zbystřete ale hned v několika dalších ohledech. Rozhodně byste neměli nechávat žádné předměty na místech, kde se airbag nachází. Při aktivaci airbagu by se z něj totiž stal smrtící předmět. V autě byste měli také správně sedět s oběma rukama na volantu. Spolujezdec by neměl ležet ani pokládat nohy na palubní desku. Těchto „hříchů“ se ale dopouští mnoho řidičů i pasažérů.

Pokud pak máte boční airbagy umístěné v bocích sedadel, nepřetahujte přes sedadlo potah či cokoli dalšího. S airbagem ani nijak nemanipulujte, není třeba žádná údržba jako čištění nebo nějaké doplňování. Pozor dávejte i na umisťování dětské sedačky po směru jízdy na přední sedadlo. Buďto ji tam vůbec nedávejte či airbag na tomto místě vypněte, jinak hrozí vážné zranění dítěte. V případě potíží je nutné obracet se vždy na odborný servis.

Související obsah

Společnost Takata se během posledního roku potýká se stížnostmi o vyrábění nebezpečných vaků. To je ale ojedinělý případ, kdy jde o pochybení ze strany výrobce. Většina automobilek po celém světě auta s těmito airbagy svolává do servisů, kontroluje je a případně mění, zdarma.

TN.cz

K tématu Airbagy

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz