Protikuřácký zákon

Protikuřácký zákon prošel! V hospodách bude zákaz kouření

Protikuřácký zákon prošel! V hospodách bude zákaz kouření
Zdroj: Thinkstockphotos

Poslanecká sněmovna v pátek schválila zákon, který zakáže kouření v restauracích, barech nebo na diskotékách. Zákon Sněmovna projednala ve třetím čtení. Platit začne od 31. května 2017.

Jednání Sněmovny začalo v pátek v 9 hodin. V půl desáté zákon před poslanci uvedl nový ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Pro jeho předchůdce Svatopluka Němečka bylo schválení protikuřáckého zákona jednou z hlavních priorit. Ludvík argumentoval mimo jiné tím, že v Česku je alarmující počet dětí, které kouří. Vyzval k přijetí zákona.

Ludvík prohlásil, že je ochoten přijmout jeden pozměňovací návrh a to ten, který prodejcům nápojů přikazuje, aby nabízeli jeden nealkoholický nápoj, který budou nabízet za nižší cenu než nejlevnější nápoj alkoholický.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

Vládní koalice je totiž nad tímto bodem nejednotná. Ministerstvo je ochotno tento bod zákona obětovat v zájmu toho, aby zákon jako celek prošel. Pozměňovací návrh předložili poslanci Leo Luzar a Radek Vondráček, Sněmovna ho schválila.

Při posledním projednávání se jej podařilo úspěšně zablokovat poslanci ODS Marku Bendovi. Ten totiž prosadil, aby v hospodách mohly vznikat kuřárny. Koalice pak otočila a zákon sama zamítla. Kuřárny, které fungují v hospodách třeba v Dánsku, Nizozemí nebo v Chorvatsku, ministerstvo zdravotnictví odmítá. Stejně jako většinu dalších pozměňovacích návrhů jej poslanci odmítli.

Související obsah

Neprošel také zákaz kouření v autech, pokud v něm řidič veze děti. Podobné zpřísnění protikuřáckého zákona zavedla letos Itálie. Tam za kouření v autě, ve kterém cestují také děti, hrozí pokuta v rozmezí od 13 do 135 tisíc korun!

Sněmovna odmítla i další zpřísnění, aby si hostinský musel vybrat, zda je zahrádka před restaurací kuřácká nebo nekuřácká a příslušně ji označil. Zákaz kouření se nebude týkat ani elektronických cigaret a vodních dýmek.

Zákon teď dostane k projednání Senát. Po něm jej musí podepsat prezident. A ačkoliv je Miloš Zeman vášnivým kuřákem, deklaroval, že zákon nebude vetovat. Zákaz by měl platit od 31. května příštího roku, na který připadá Světový den bez tabáku.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

POZOR! Používáte elektronické cigarety? Tohoto muže málem zabily! Co se mu stalo?

SKANDÁL A PROTESTY KUŘÁKŮ! Evropská Unie zakáže mentolové cigarety

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz