Kuřáci

Protikuřácký zákon si ministerstvo pochvaluje, lidé ho hojně porušují

Už téměř dva roky v Česku funguje tzv. protikuřácký zákon. Podle ministerstva zdravotnictví prokazatelně zlepšil zdraví populace. Jenže s jeho platností se řada lidí ještě nesmířila.

Vidět je to hlavně na zastávkách veřejné dopravy, kde si lidé často připalují i přesto, že o zákazu vědí. Měnit zákony navíc chtějí i někteří politici.

Zákon začal platit 31. května 2017. Během prvního půl roku podle ministerstva zdravotnictví klesl počet hospitalizací s astmaty a problémy se srdcem skoro o deset tisíc.

"Téměř 70 % obyvatel, kteří byli dotázáni, zda jim například zákaz v restauracích vadí, tak nám bylo potvrzeno, že nikoliv," řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová.

Z barů a restaurací cigarety prakticky vymizely. Provozovatelům totiž při kontrole hygienou hrozí tučné pokuty. Protikuřácký zákon se ale vztahuje třeba i na zapálení si na zastávce a v jejím bezprostředním okolí. S tím si ale kuřáci hlavu často příliš nedělají.

Související obsah

Hříšníků na zastávkách našli reportéři televize Nova během chvíle několik. Zmírnit zákon se snaží už nějakou dobu i někteří politici, většinou náruživí kuřáci.

"Podám v Senátu zmírňující návrh, který současně podává pan poslanec Benda. A že najdeme nějaké rozumné řešení, aby nám ty kuřáci už nepostávali před těmi hospodami," řekl předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Třeba předseda Sněmovny si myslí, že ke zmírňování zákona žádný důvod není. A přispěl k tomu možná i středeční oběd na Pražském hradě, kde se cigaret spálilo několik.

Související obsah

"Já jsem to říkal mimo záběr kamery, že vzhledem ke svému původu, moravskému, se konečně mohu vcítit do moravského uzeného krátce po výrobě," komentoval předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Sociální demokraté jednotní nejsou. Třeba předseda poslanců Jan Chvojka by zákon zmírnil u pergol a zimních zahrad patřících k restauracím.

pan, Šimon Pilek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz