Zvířata

Tahle zvířata jsou nejchytřejší na světě! Často překonají i člověka

Tahle zvířata jsou nejchytřejší na světě! Často překonají i člověka
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Inteligence se u zvířat měří poměrně těžko. O jejich chytrosti tak biologové rozhodují především na základě pozorování, případně malých experimentů. Každé zvíře však ovládá jiné schopnosti - zatímco sloni mají skvělou paměť, vrány rozumí zákonům fyziky.

Zatímco některá plemena psů se lehce učí, kočky bývají nezávislé a vynalézavé. Na přehled nejchytřejších psů se můžete podívat zde. Ani jedni z našich oblíbených mazlíčků ale nepatří mezi nejinteligentnější zvířata na světě.

Zvířecí inteligence se však neměří snadno. Některé druhy vynikají svou pamětí, další zase poslušností, jiné schopností se maskovat a porozumět okolí. Výzkumníci proto zvířata dlouhodobě pozorují, případně je zapojují do různých experimentů. Podívejte se na žebříček, který sestavili dokumentaristé BBC a vědci z různých univerzit.


10. Papoušci

K nejchytřejším papouškům patří nestor kea, který na Novém Zélandu loví ovce farmářů. Právě díky rozmanité stravě se podle vědců těmto ptákům rozvinuly nevídané schopnosti. Jejich myšlení je komplexní a při experimentech v zajetí dokázali vyřešit složité rébusy, umí i spolupracovat. Ani ostatní papoušci ale nejsou hloupí - dokážou se naučit různá slova a reagovat na lidský hlas, naučí se i barvy nebo tvary.

Zdroj: profimedia.cz

 

Související obsah

9. Veverky

Veverky mají skvělou paměť. Po celé měsíce si dokážou pamatovat, kam schovaly tisíce oříšků, přestože si místo nijak neoznačí. Jsou navíc schopni rychle reagovat a posoudit situaci. Pokud někdo jejich poklady ohrožuje, počkají, až se vzdálí, ořechy vykopou a ukryjí do podpaží nebo úst, dokud nenajdou vhodné místo.

 

Zdroj: profimedia.cz

8. Prasata

Inteligentní prasata? I když to většinu lidí překvapí, je to tak. Podle biologů se mohou dokonce prasata stát nejlepšími přáteli člověka - podobně jako psi totiž rozumí emocím a dokážou se naučit různé povely. Selata navíc v některých schopnostech a rychlosti učení předčí lidské děti. Už v šesti týdnech třeba umí rozpoznat svůj odraz v zrcadle, zatímco dětem to trvá několik měsíců.

Zdroj: Thinkstockphotos

7. Orangutani

Orangutani se rychle učí, především na základě pozorování nebo systémem zkouška-omyl. Listy používají místo toaletního papíru, větší lupeny pak slouží jako deštník. Jsou mírumilovní a klidní, žijí ve skupinách, které fungují jako rodiny. Často se objímají a k druhým cítí silné pouto.

Zdroj: Profimedia

 

Související obsah

6. Mravenci

Jejich největší výhoda spočívá ve spolupráci. Žijí v koloniích, kde má každý svůj úkol, který dokonale plní. Pro potravu chodí vždy ve skupinkách, a tak jsou schopni ulovit i větší kořist. Dokážou uniknout i ze zatopené oblasti - zaklesnou se do sebe a vytvoří jakýsi vor.

 

Zdroj: Thinkstockphotos

5. Vrány

Kaledonské vrány si vyrábějí nástroje, kterými pak "vyšťourávají" hmyz z jinak nedostupných míst. Pamatují si, které housenky štípou, a při migraci se vyhýbají místům, kde bylo dříve několik členů hejna zabito. Dokážou reagovat na různé podněty a přizpůsobit jim své chování. Vrány černé využívají auta k rozlousknutí ořechu. Pouští je na přechod a pak jednoduše počkají na zelenou.

Zdroj: Thinkstockphotos

4. Chobotnice

Když potřebují přejít nepřátelské území, maskují se chobotnice jako hadi nebo platýzové. Aby se ukryly, používají kokosové skořápky nebo korály. Pamatují si každou informaci, umí používat nástroje a díky tomu, že se rychle zorientují, najdou i cestu z bludiště. Někteří vědci se domnívají, že každé jejich rameno dokáže myslet. Centrální mozek vyšle pokyn a rameno pak samo přijde na to, jak ho splnit.

Zdroj: Thinkstockphotos

 

Související obsah

3. Sloni

Sloní paměť není jen mýtus, tato zvířata dokážou i po letech najít správnou cestu džunglí. Zároveň se rychle učí, proto tak často vystupují v cirkusu. Jsou velmi společenští a vznikají mezi nimi silná citová pouta, dokážou spolupracovat. Dokonce truchlí, když ztratí člena stáda.

 

Zdroj: Thinkstockphotos

2. Delfíni

Mezi biology obecně převládá názor, že delfíni jsou stejně chytří jako lidé. To se nikdy nepodařilo prokázat, o delfíní inteligenci ale není pochyb. V jejich skupinách panuje určitá hierarchie, mají vlastní jazyk i jména. Jejich rybolov je promyšlený a téměř vždy úspěšný. Zároveň jsou ale popsány případy, kdy delfín zachránil život člověku, který se topil.


Zdroj: Thinkstockphotos

1. Šimpanzi

Jsou naši nejbližší žijící příbuzní, můžeme proto u nich pozorovat "lidské" chování. Starají se o své blízké a udržují přátelské vztahy, spolupracují při lovu i řešení problému a jsou schopni vytvořit i používat primitivní nástroje. Rozvinuli desítky gest, kterými spolu komunikují. A v některých úkolech, které měly zkoumat šimpanzí paměť, dokonce překonali člověka.

Zdroj: Thinkstockphotos
epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz