Zajímavosti

Toto je 25 nejchytřejších zemí světa. Podívejte se, zda je mezi nimi i Česko

Toto je 25 nejchytřejších zemí světa. Podívejte se, zda je mezi nimi i Česko
Zdroj: Profimedia

Lidstvo obecně vyniká v živočišné říši svou inteligencí, někteří jedinci jsou ale chytřejší a jiní méně. Zdá se, že to samé platí i pro národy. Podívejte se na žebříček 25 nejchytřejších zemí světa, mezi kterými je i Česká republika.

Přestože je inteligence záležitostí jednotlivců, většina vynálezů a objevů je výsledkem kolektivní práce. To nás nutí se zamyslet nad tím, zda na světě existují státy, které k pokroku přispěly více než jiné, a zda jsou tím pádem chytřejší.

Tu samou otázku si položila i společnost Vouchercloud, která dala dohromady data mimo jiné z webu výzkumného týmu spadajícího pod univerzitu v Oxfordu, a vytvořila žebříček 25 nejchytřejších zemí světa. Sledovala především dosažené vzdělání, průměrné IQ a počet získaných Nobelových cen.

Žebříček nejchytřejších států světa

Výsledek mnohé asi nepřekvapí. Na první místo se dostala technologická velmoc Japonsko, která si vedla velmi dobře ve všech sledovaných kategoriích. Například Spojené státy jsou sice nejlepší v počtu získaných Nobelových cen, v kategorii průměrného IQ ale skončily až na 28. místě, proto při celkovém hodnocení obsadily "až" čtvrtou pozici.

V Japonsku diplomy místo studentů přebírají roboti:

Související obsah

Z evropských států se do první desítky dostalo Švýcarsko, Nizozemsko, Rusko, Belgie a Velká Británie. Velmi dobře jsou na tom i asijské státy. Kromě již zmíněného Japonska se mezi nejchytřejší země světa řadí Čína, Jižní Korea nebo Singapur. 

V žebříčku nalezneme i Českou republiku, která se ocitla na 23. místě, a to především díky průměrnému IQ. V této kategorii jsme skončili na 19. pozici. V kategorii počtu Nobelových cen je Česko na 25. místě a u dosaženého vzdělání na 29. pozici.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz