Zelenina

Salátová krize! Ceny zeleniny vylétly prudce vzhůru. Víme proč!

Salátová krize! Ceny zeleniny vylétly prudce vzhůru. Víme proč!
Zdroj: Profimedia

O neuvěřitelných 217 procent zdražily za jediný měsíc listové saláty. Zatímco v prosinci vyšla hlávka ledového salátu kolem 16 korun, nyní je to až korun padesát. Dražší jsou i rajčata nebo brokolice.

Salátová krize nezasáhla zdaleka jen Česko - podobně ceny vyletěly i jinde v Evropě. Nejhůř je na tom nejspíš Velká Británie, kde některé obchody omezují množství salátu, které si mohou jednotliví zákazníci koupit.


Jak vysvětluje deník Blesk, ještě luxusnější komoditou je římský salát, který momentálně vyjde na 70 korun za hlávku. A důvod? Podle deníku je za prudkým zdražením salátů, rajčat, brokolic, paprik a další "letní" zeleniny počasí.


Související obsah


A důvod? Evropské trhy včetně toho českého jsou z velké části závislé na dovozu této zeleniny ze Španělska a Itrálie. A protože v uplynulých týdnech silné mrazy a sníh potrápily i jih Evropy, velká část úrody pomrzla.


Například Česko je na dovozu ovoce a zeleniny závislé, tuzemští zemědělci naši spotřebu pokrývají jen z přibližně z 35 procent. Podle expertů budou ceny vysoko ještě přibližně měsíc, pak by opět měly klesnout na normální hladinu.

pez, TN.cz

K tématu Zelenina

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz