Stávka

Stávka řidičů: Co dělat, když autobus nepřijede? Poradíme

Češi na rozdíl třeba od Francouzů příliš zkušeností se stávkami dopravců nemají, takže zpravidla nevědí, jestli se jim pozdní příchod omlouvá nebo jestli mají nárok na volno v době stávky řidičů. I výklad odborářů a námi oslovených právníků se mírně liší.

Když v celém kraji nevyjedou autobusy, bude to problém pro tisíce lidí. Na co má nárok cestující, který se nemá jak dostat do práce? Podle odborů na nic.


Stávka v režimu kolektivního vyjednávání není považována za takzvanou překážku v práci. Překážkou v práci bývá určitá nepředvídatelná událost. Stávka je předvídatelná událost.


Jinými slovy, zákon zpoždění ani při stávce neomlouvá, do práce se musí, právní nárok na volno podle odborářů neexistuje.


Námi oslovená právní kancelář ale stávku dopravců za překážku v práci považuje. V případě, že nemáte řidičák, auto nebo vám nejede ani vlak. Volno je ale neplacené.


Ani pokud k dopravě použijete auto nebo taxi, nikdo vám zvýšené náklady neproplatí. Ani zaměstnavatel, ani odboráři, kteří stávku "zařídili".


Související obsah


Zkrátka smůla - pokud se autobusy nerozjedou, staneme se všichni rukojmími stávkujících řidičů. I když to slovo odboráři slyší neradi. Také proto, že podle nich patří ČR v Evropě mezi země, kde se stávkuje nejméně.


Jak odboráři, tak právníci radí především dohodnout se se zaměstnavatelem na řešení, které bude vyhovovat oběma stranám. Může to být den volna, dovolená, práce z domova nebo se prostě bude počítat s pozdním příchodem.
 

pez, David Garkisch, TN.cz

K tématu Stávka

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz