Ptačí chřipka

V ČR vypukla největší epidemie ptačí chřipky v historii! A bude hůř

Ptačí chřipka se dál šíří Českem. Podle odborníků už u nás jde o největší epidemii této nemoci v historiii - ohnisek je celkem 33. Největším problémem je podle veterinářů nekontrolovatelná migrace nakažených divokých ptáků, kteří ptačí chřipku roznášejí po celé Evropě.

Není snad den, co by se u nás neobjevilo nové ohnisko ptačí chřipky - ať už v hospodářských chovech nebo v podobě uhynulých volně žijících ptáků nakažených touto nemocí.

Uhynulé divové kachny nakažené ptačí chřipkou nalezli veterináři vůbec poprvé i na Vysočině a hned na dvou místech v Želivě na Pelhřimovsku a v Havlíčkově Brodě.

Právě nakažení volně žijící ptáci jsou podle odborníků největší hrozbou. Migrují z kraje do kraje a nekontrolovatelně nemoc přenášejí i do hospodářských chovů - ohnisek je u nás už 33, tedy o 30 víc než před deseti lety, kdy se u nás ptačí chřipka objevila poprvé. Poslední výskyt je hlášený ze dvou malochovů v Bernarticích na Královehradecku, kde uhynulo několik slepic a hus.

Související obsah

Celkem už u nás muselo být utraceno na 60 tisíc kusů ptáků.
A ptačí chřipka už zabíjela i v zoologické zahradě - v Liberci uhynula husa , labuť a také vzácný pelikán.

S ptačí chřipkou bojuje prakticky celá Evropa. Ohnisek je celkem téměř 800. Nejvíc (přes 200) jich je v Maďarsku a Francii. A jelikož se ptačí chřipku stále nedaří dostat pod kontrolu, může podle odborníků reálně hrozit omezení obchodu s drůbežím masem a jeho extrémní zdražení.Chovatelé u nás mohou od státu žádat náhradu za utracené kusy - musí však o ni požádat do šesti týdnů. Podle ministra zemědělství zatím zažádali o kompenzace za 12 miliónů korun, vyplacena byla zhruba čtvrtina.

David Pik/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz