Brexit

Chcete emigrovat do Británie? Čas už máte jen dva týdny!

Chcete emigrovat do Británie? Čas už máte jen dva týdny!
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

A je to tady! Britská premiérka Theresa Mayová nejspíš už v polovině března oznámí, že Británie končí s volným pohybem osob z EU. A formálně tak odstartuje brexit.

A co přesně to bude znamenat? Podle britského deníku Telegraph to v podstatě znamená, že každý obyvatel EU, který po formálním zahájení brexitu přijede na "ostrovy", už nebude mít automaticky nárok na trvalý pobyt v zemi.


Datum ještě není pevně dané, Telegraph mluví io 15. březnu, jiné zdroje dokonce už o 9. březnu. Po tomto datu budou muset příchozí projít přes imigrační síto a dá se očekávat, že bude zavedena i vízová povinnost.


Mayová nicméně hodlá prý všem, kteří do země dorazí před startem brexitu, zaručit, že budou mít stejná práva jako doposud. Tedy v případě, že se tak zachovají země EU i vůči britským občanům žijícím v Unii.


A to pořád není všechno - přistěhovalci prý budou mít omezený přístup k britskému systému sociálních dávek a časově omezená víza nejspíš budou potřebovat i ti, kteří do země přijedou za prací.


Související obsah


Pokud Mayová takhle rozsáhlé omezení volného pohybu opravdu prosadit, dá se očekávat silný odpor Evropské unie. Ta totiž počítala s tím, že imigrační stopka pro občany EU začne platit až při dokončení brexitu, ne při jeho začátku. Tedy až v roce 2019.


Telegraph také cituje anonymní zdroj z britské vlády, podle kterého kabinet nechce čekat další dva roky proto, aby do Británie neemigrovala polovina Rumunska a Bulharska.

pez, TN.cz

K tématu Brexit

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz