Vaše téma

Jak zabránit onemocnění ledvin? Lékař prozradil, na co si dát pozor

Špatný životní styl může způsobit rozsáhlé zdravotní problémy, jako například onemocnění ledvin. Právě na téma poškození ledvin hovořil v pořadu Vaše téma Ondřej Viklický, přednosta Kliniky nefrologie IKEM. Divákům pořadu Vaše téma prozradil, na co si dát pozor.

Doktor Viklický zmínil nejčastější důvody, které mohou vést k selhání ledvin. "Na prvním místě je diabetická nefropatie, tedy selhání ledvin při cukrovce. Na druhém pak hypertenzní nefropatie, selhání při vysokém tlaku. Ty představují přes 50 % všech selhání ledvin. Pak následují záněty ledviných klubíček, vrozená onemocnění, vývojové vady a podobně," řekl v pořadu Vaše téma Viklický.

Pokud lékaři odhalí, že pacientovi selhávají ledviny, snaží se celou řadou medikamentů, které snižují krevní tlak, léčí cukrovku, poruchy vápníku nebo fosforu, zpomalit proces selhávání a prodloužit dobu, než pacient potřebuje dialýzu nebo poškození ledvin.

Pokud ledviny selžou, je nejlepší metodou léčby transplantace. Mnozí nemocní, především starší lidé, ale na to nejsou vhodnými adepty a musí být léčeni dialýzou. Ledvinu lze získat od mrtvého dárce nebo od dárce žijícího, kupříkladu genetického příbuzného, partnera nebo od jiného dárce, jehož motivy vždy prověřuje etická komise, která má za úkol vyloučit, aby si ledvinu někdo mohl koupit.

Doktor Viklický prozradil, jak se nejlépe starat o ledviny. "Jsou docela nenáročné. Nemají rády vysoký krevní tlak. U těch, kteří s ním mají problém, je kontrola tlaku na 1. místě. Pacient trpící cukrovkou by měl mít cukrovku dobře kontrolovanou. Potom by ledviny neměly prochladnout. Když lidé mají ledvinové kameny, tak se pak také vystavují riziku problémů s ledvinami," vypočítává Viklický. Dodal také, že by pacienti měli zdravě žít, hýbat se a nebýt obézní.

Na rozdíl od hepatologů nefrologové a urologové striktně nezakazují alkohol, pokud člověk nepije moc a nepije hlavně tvrdý alkohol. "Platí urologické pravidlo, že dobrá plzeň ledviny nepoškodí, ale všeho moc škodí," řekl Viklický.

A jak poznáme, že naše ledviny nejsou v pořádku? "Ledviny většinou nebolí. Lidé by se měli podívat na rodinu, jestli v ní je onemocnění ledvin. Jestli ho mají příbuzní, tak mají větší riziko a měli by se o to zajímat. Jestli mají nadváhu, měli by se zajímat. Ti s cukrovkou a vysokým tlakem by se určitě měli zajímat," dodal Viklický.

Související obsah

Viklický upozorňuje také na jedenáctý ročník Světového dne ledvin, který připadá na čtvrtek 9. března 2017. Cílem Světového dne ledvin je připomenout, že existují onemocnění ledvin a těmi chronickými trpí 10 % populace.

Jejich selháním je pak ohroženo 1 promile obyvatel. Letošní ročník je věnován obezitě a ledvinám, protože obézní pacienti mají o 87 % vyšší šanci, že se u nich objeví onemocnění ledvin.

has, TN.cz

K tématu Vaše téma

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz