Petr Kramný

Uznávaný soudce: Důkazů je málo, Kramného bych neodsoudil!

Uznávaný soudce: Důkazů je málo, Kramného bych neodsoudil!
Zdroj: Profimedia

Spolek Šalamoun, který pomáhá odsouzenému Petrovi Kramnému, vytasil další eso. V rozhovoru pro stránky spolku vyjádřil své pochybnosti nad odsouzením Petra Kramného i dlouholetý místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera. Vyšetřovatelům vyčetl celou řadu věcí, které měli v průběhu kauzy provést a neprovedli.

Dokazování, které bylo v kauze Kramný provedeno, nebylo podle dlouholetého soudce dostatečně důsledné. Kučera, který za svou kariéru soudil přibližně 30 až 40 vražd, by s odsouzením Petra Kramného měl problém a předložené důkazy by mu k tomu nestačily.

"Obecně platí, že se má v pochybnostech rozhodnout ve prospěch obviněného. To je ale subjektivní kategorie. Soud prvního ani druhého stupně ale, jak je patrno z jejich rozhodnutí,pochybnosti neměl. Já bych je měl," prozradil Kučera.

"Mně by nestačilo ničím neprokázané zjištění, že to nikdo jiný udělat nemohl, abych tomuto předpokladu v neprospěch obviněného podřídil hodnocení všech provedených důkazů. Ale to jsou subjektivní pocity, procesní soudy to prostě cítily jinak," dodal bývalý místopředseda Nejvyššího soudu.

Související obsah

V rozhovoru s místopředsedou spolku Šalamoun Václavem Peričevičem, který spolek Šalamoun zveřejnil na svém webu, také popsal, jaké podstatné důkazy policie a soud opomněly.

"Za léta své soudní praxe jsem odsoudil tak 30, 40 vražd, včetně pokusů, a nepamatuji si, že v některé nebylo provedeno ohledání místa činu, rekonstrukce, nebo alespoň vyšetřovací pokus a pitva. V tomto případě orgány trestního řízení ohledání místa činu neprovedly, jak k činu mohlo dojít se ani nepokusily zrekonstruovat a pitvána byla už pitvaná nekompletní těla. Slyšen nebyl ani egyptský soudní lékař, který pitvu provedl," vyčítá vyšetřovatelům Kučera.

Související obsah

Paradoxně tím klesají šance na Kramného osvobození. Nejvyšší soud, který bude posuzovat dovolání odsouzeného, totiž bude zjišťovat, jestli není extrémní nesoulad mezi provedenými důkazy a skutkovými zjištěními. Jenže mnohé podstatné úkony právě soudy nižší instance neprovedly.

Bývalý soudce Kučera také připustil, že soudkyně Renata Gilová, která Kramného odsoudila na 28 let, mohla být podjatá. "V situaci, na kterou se ptáte, bych možnost podjatosti viděl, ale musela by být namítnuta a řešil by ji soud," odpověděl Kučera na otázku, zda nemohla být soudkyně podjatá, když její manžel Karel Gil rozhodoval o nasazení odposlechů na Petra Kramného.

Ve prospěch Petra Kramného se údajně objevily nové důkazy:


 

vbo, TN.cz

K tématu Petr Kramný

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz