Změna času

Blíží se změna času, většina lidí ji nesnáší! Takhle si lépe zvyknete

Blíží se změna času, většina lidí ji nesnáší! Takhle si lépe zvyknete
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Už je to tu zas. V noci na neděli se mění zimní čas na letní, a tak si posuneme hodinky o hodinu dopředu. Většina lidí přitom přechody času špatně snáší a nejradši by je zrušili. Hrozí navíc psychické i fyzické potíže.

Připravte se na nespavost, malátnost a bolesti hlavy. V noci ze soboty na neděli si opět posuneme hodinky o hodinu dopředu, noc tedy bude "o hodinu kratší". Nejen, že si pospíme kratší dobu, budeme také vstávat do tmy.

Změna času může vyvolat také bolesti hlavy i deprese. Negativně se podepisuje také na naší soustředěnosti, výkonnosti a efektivitě práce. Naruší totiž naše biologické rytmy. Nejhůře posun dopadá na děti, staré lidi, ale také domácí mazlíčky.

Posunutí času o hodinu dopředu ale mnoho lidí ovlivní i na další dny. Podle některých statistik rostou v této době i počty sebevražd a autohavárií. Poruchy spánku by měly ustoupit do jednoho týdne, někteří jedinci však mají trvalejší následky. Naopak někdo jiný změnu ani nepocítí.

Související obsah

Podle ankety, v níž hlasovali čtenáři TN.cz, drtivá většina změnu času nesnáší. V živém hlasování na facebooku s posunem souhlasila jen tisícovka lidí, asi čtyřnásobek hlasoval pro opak. V anketě na webu TN.cz byl poměr téměř totožný - 1700 čtenářů bylo pro, 6000 proti.

"Vadí mi to moc! Od té doby, co jste ho zavedli, krátí se večery a ráno se zase vstává za šera. Nenávidím ho, je to k ničemu," rozčílila se třeba Jiřina. "Pro lidi, co vstávají velice brzy, je jedna hodina zabiják. Já dříve vstávala ve 3:45, no a o hodinu dřív," nechala nevyřčenou výtku Ivana.

Najdou se ale i tací, kteří změnu času hájí. "Letní čas miluji, je dlouho vidět. Cítím se v tu dobu vždy báječně. A protože je to až skoro do konce října, období krátkého svitu přežiji lépe," pochvaluje si Míla. "Nevím jak by se těm odpůrcům líbilo v létě mít slunečno už ráno ve tři a večer v devět sedět na zahrádkách potmě," doplnila Dita.

Jak si rychleji zvyknout

Nejlépe uděláte, když budete tělo na změnu času zvykat postupně. Stačí jít každou noc o něco dříve spát, nebo si na dřívější dobu nařídit budík. Pokud vám nepomůže ani to a budete se cítit unavení, můžete si krátce schrupnout během dne.

Snažte se také omezit množství škodlivých látek, které přijímáte a narušují vám kvalitu spánku, jako je kofein nebo alkohol. Abyste zvýšili produkci serotoninu a usnadnili organismu adaptaci na změny, věnujte část dne pohybu - jděte si zacvičit nebo zaběhat, případně vyrazte na procházku.

ČTĚTE TAKÉ:

Změna času: Co sebou přináší a jak s tím bojovat
Jarní střídání teplot a změna času ohrožují vaše srdce

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz