čištění

Hygienický průvodce domácností: Jak často čistit WC či ledničku?

Hygienický průvodce domácností: Jak často čistit WC či ledničku?
Zdroj: Profimedia

Chystáte se dělat jarní úklid domácnosti? Pak si asi říkáte, jak často byste měli věnovat svojí pozornost jednotlivým spotřebičům a dalším částem domácnosti. Kupodivu to není záchod, kde se schovává nejvíce bakterií, skryté nebezpečí se schovává někde úplně jinde.

Je záchodové prkénko nejšpinavější částí domácnosti? Kupodivu ne! Podle hygieniků, které oslovil list Daily Mirror, na něm najdeme přibližně stejně bakterií, jako na krájecím prkénku. Na mnoho nebezpečných míst přitom lidé při domácím úklidu zapomínají nebo se jim nevěnují tak často, jak by bylo potřeba.

Některé vybavení domu zase používáme déle, než by z hygienického pohledu bylo vhodné. Víte kupříkladu, jak často byste měli měnit matraci? Proležení přitom není jediným důvodem, proč byste se měli rozhodnout pro novou. Jak se správně starat o domácnost, najdete v následujícím návodu.

Záchod

Místo, kterému při úklidu většina lidí věnuje zvýšenou pozornost. To samozřejmě není na škodu. Odborníci oslovení listem Daily Mirror radí opláchnout mísu každý den a jednou týdně toaletu pořádně vydrbat.

Známá americká bloggerka a moderátorka Martha Stewartová radí nalít půl hrnku octa nebo čtvrt hrnku bělidla (nikdy nemíchat!) a nechat několik minut odstát, pak štětkou vydrbat vnitřek mísy a spláchnout. Další z možností, jak kvalitně záchod vyčistit, je nalít do mísy colu, nechat hodinu odstát a pak spláchnout.

Související obsah

Ložní prádlo

Z našeho těla při spánku odpadávají kožní buňky a společně s potem jsou doslova magnetem pro roztoče. Proto by ložní prádlo mělo každý týden, nejpozději každý druhý týden, skončit v pračce.

Pokud vám záleží nejen na hygienické stránce, ale také na tom, aby vám prádlo vydrželo co nejdéle v dobrém stavu i po stránce estetické, doporučuje Martha Stewartová denně postele stlát a prádlo prát naruby. I povlečení na polštář bychom měli prát každý týden. Pokud je možné je dát do pračky, tak samotné polštáře pak jednou za 3 až 6 měsíců.

Další tipy a rady najdete na následujících stránkách

Matrace

Roztoče lákají také matrace. Ty bohužel nejde zrovna snadno čistit. Jejich životnost prodloužíte otáčením a větráním. Každého půl roku je vhodné matrace vyluxovat.

Doba, kdy byste je měli vyměnit, ale přijde dříve, než mnozí předpokládají. Kvůli bakteriím odborníci oslovení listem Daily Mirror radí koupit si novou už po 9 letech.

Lednice

Doslova semeništěm bakterií jsou ledničky. Nikdy bychom v nich neměli nechávat jídlo, ať uvařené nebo syrové, v neuzavřených nádobách. A nikdy bychom v nich neměli nechávat nic prošlého.

Odborníci radí ledničku pořádně vydrhnout čtyřikrát do roka. Když ji jednou za čtvrt roku celou vyklidíte, alespoň budete mít kontrolu nad tím, jestli v ledničce nemáte nic s prošlým datem spotřeby.

Související obsah

Houbičky na nádobí

V každém centimetru čtverečním houbičky se skrývají statisíce bakterií, mnohem více než na záchodovém prkénku. Proto bychom je po každém použití měli důkladně vymáchat v horké vodě a nechat pořádně na volně přístupném místě, kde cirkuluje vzduch, oschnout. Jednou týdně bychom je měli vyprat na 60 °C nebo je rovnou vyměnit za nové.

Další tipy a rady najdete na následujících stránce

Vana

Podle Marthy Stewartové je potřeba vanu přetřít houbičkou a saponátem jednou týdně. Opatrně při čištění na povrch vany. Nikdy nepoužívejte kartáč!

Stejnou péči bychom měli věnovat také závěsům u sprchového koutu. Pokud není možné je hodit do pračky, umyjte je ručně a pak je nechte zatažené, aby pořádně oschly. Jednou měsíčně je vhodné také nechat prát prázdnou pračku, aby se odstranily bakterie.

Sprchové hlavice

Největším problémem sprchových hlavic je usazování vodného kamene. Jednou ročně proto odborníci radí napustit igelitový sáček směsí vody a octa, případně ještě citronové šťávy pro neutralizaci zápachu octa, a do té sprchovou hlavici ponořit, stáhnout gumičkou a nechat působit několik hodin.

Související obsah

Knihy

Péči je vhodné čas od času věnovat také své knihovně. Stewartová radí knížky jednou za tři měsíce až půl roku vyndat a oprášit je a prolistovat zběžně stránky. Pokud jsou knihy na sobě naskládané, změňte pořadí, aby jste předešli deformaci těch vespod.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Letadlo vyslané společností American Airlines, které směřovalo do Londýna, se ve středu muselo kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 jich bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz