Bydlení

Jak správně čistit lednici: Babské rady, jak na zápach a bakterie

Jak správně čistit lednici: Babské rady, jak na zápach a bakterie
Zdroj: Thinkstockphotos

Chladnička potřebuje čistotu! Jde přece o místo, kde skladujeme potraviny. Důvodů, proč lednička zapáchá, může být několik. Spousta lidí skladuje potraviny špatně. Připravili jsme pro vás návod, díky kterému už nepříjemný pach nebudete muset v budoucnu řešit!

Čištění

Vysoká vlhkost uvnitř ledničky je ideální k šíření bakterií a plísní. I z toho důvodu odborníci doporučují chladničku umýt jednou za měsíc zevnitř vodou s octem. Můžete použít také saponát na nádobí s vodou. Vhodná je i voda s přídavkem jedlé sody, která změkčí vodu a má alkalické vlastnosti, díky kterým odstraní nečistoty.

Při mytí lednice je třeba vyndat všechny potraviny. Pokud je budete pouze přesouvat z jedné police na druhou, můžete je kontaminovat čistícími prostředky.

Související obsah

Použijte vždy čistou houbičku nebo hadřík. Začněte s mytím v horních prostorách chladničky a pokračujte směrem dolů, vyhnete se tak odkapávání vody na další místa. Nezapomeňte ani na dveře a gumová těsnění na nich. Usazené skvrny nejprve navlhčete, odstranění pak bude jednodušší. Na závěr očistěte i vnitřní část dveří.

Pokud ledničku čistit nebudete, můžete čelit problémům v podobě plísní, hniloby a zápachu. Abyste měli jistotu, že vaše lednice neukrývá žádnou nežádoucí líheň bakterií, je nutné pravidelně kontrolovat obsah jednotlivých přihrádek. Dostatečnou pozornost věnujte také kontrole expirační doby potravin.

Jak odstranit zápach, se dozvíte na další straně

 

Odstranění zápachu

Aby chladnička nezapáchala, umístite do ní několik plátků nakrájeného citronu. Některé domácnosti používají hrníček s vanilkovým cukrem, který vkládají například do dvířek. Sýry, ryby či zeleninu raději balíme do plastových boxů – omezíme tím šíření nežádoucích zápachů.

Zdroj: Thinkstockphotos

Související obsah

 

Čím vším je ještě možné odstranit zápach z lednice?

- Vložte dovnitř hrst čerstvě umleté kávy na malém talířku
 

- Stejně zafunguje i jedlá soda či kypřící prášek volně v mističce
 

- Rozpulte jablko a položte na střední polici


- Pohlcovací vlastnosti má i sáček s rýží
 

- Funguje i nastrouhaná pomerančová kůra
 

- Sypaný čaj dejte do bavlněného sáčku a ten zavěste do lednice

Jaké potraviny skladovat v jaké části lednice? Čtěte v další kapitole 

Jídlo má své místo

Většina z nás nahází potraviny tam, kde je zrovna prostor, což je špatně. Určité druhy potravin totiž vyžadují konkrétní chladící teplotu. Z toho důvodu má také každá moderní lednice několik chladících pásem.

Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Kromě přihrádek na nápoje a  vejce najdete v lednici i přihrádky na ovoce a zeleninu. Obvykle jsou umístěny úplně dole, kde se teplota pohybuje okolo 8 stupňů Celsia.

 

Související obsah

Právě přihrádkám určeným na ovoce a zeleninu byste měli věnovat zvláštní pozornost a čistit tak často, jak je to možné. V těchto místech dochází k velké koncentraci výskytu nebezpečných bakterií. Pouze pravidelným čištěním je možné výskyt bakterií v těchto boxech minimalizovat.


O přihrádku výše se nachází místo pro maso, uzeniny a ryby. Jogurtům, sýrům, tvarohům a dalším mléčným výrobkům se nejlépe daří ve střední části lednice. Vnitřní přihrádky dveří jsou určeny pro vejce, máslo, omáčky nebo nápoje.

Další užitečné rady najdete na další straně

Další úžitečné rady

Do chladničky nedávejte horké jídlo. Omezíte tak tvoření bakterií. Ohřátým jídlem se naruší konstantní teplota a zvětší celková vlhkost uvnitř lednice. Množení bakterií zabráníte, když bude v chladničce teplota mezi nulou až pěti stupni. Ledničku bychom měli otvírat co nejméně, aby se neměnila vnitřní teplota.
 

Související obsah

Do ledničky nedávejte omytou zeleninu, zvyšujete tím vlhkost a pravděpodobnost, že se bude rychleji kazit. Pravidelně kontrolujte v lednici stav surovin. Chcete-li se zbavit přebytečné vlhkosti, vložte do lednice malou molitanovou houbičku. Všechny aromatické potraviny vkládejte do dobře uzavíratelného sáčku, sklenice či plastové nádoby.

has, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz