Zápis

Startují zápisy do 1. třídy! Tohle musí děti zvládnout! PŘEHLED

Dneškem začaly zápisy do prvních tříd, a tisíce dětí tak bude muset ukázat, co umí. Je toho spoustu a některé požadavky nejsou zrovna snadné. Co všechno by měl váš potomek zvládnout, aby ho škola přijala?

Letos poprvé mohou rodiče prvňáčky zapsat až v dubnu. Změnil se totiž zákon, který stanovoval dobu zápisu na měsíc od 15. ledna do 15. února. Od posunutí termínu si ministerstvo školství slibuje méně "odkladů", kdy se dítě nepřijme, protože zatím nesplňuje požadavky.

A že jich není málo, je jasné už při pohledu na "desatero", kterou ministerstvo vydalo. Dítě musí být dostatečně rozvinuté po všech stránkách. Musí být fyzicky zdatné, emocionálně vyrovnané a projevit také matematické i jazykové znalosti.

Prvňáček by měl udržet rovnováhu na jedné noze, zavázat si tkaničky a správně používat příbor. Musí také zvládat odloučení od rodičů a vyjádřit vlastní názor, správně vyslovovat a držet tužku, kreslit nebo rozlišovat zvuky.

U zápisu musí dítě také vypočítat jednoduché příklady (do pěti). Učitelé očekávají i slušné chování - váš potomek by měl umět zdravit, děkovat a chovat se přátelsky. Zároveň se musí třeba orientovat v prostředí - ví, kde bydlí, nakoupí v obchodě, umí telefonovat...

Související obsah

Někteří rodiče se snaží znalosti na poslední chvíli "vtlouct" dětem do hlavy. Před tím ale odborníci varují. Nejen že takhle potomka nic nenaučíte, můžete mu také způsobit trauma, které se pak projeví v jeho vztahu ke škole.

Rodiče mají ze zákona povinnost dítě do školy zapsat, jinak jim hrozí pokuta až 3000 korun. Pokud dítě není na školu připraveno ze zdravotních důvodů, musí to doložit lékařským potvrzením.

Zvládá tohle vaše dítě? A zvládli byste to v jeho věku vy? Podívejte se do tabulky doporučení!

ČTĚTE TAKÉ:

Zápis do prvních tříd: Která škola je ta NEJ?

Chlapec na prvním stupni měl vyřešit tuto matematickou úlohu. Dělá ale problém i dospělým! Zvládnete to vy?

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz