Petrohrad

Teror v Petrohradu PŘEHLEDNĚ: Co se stalo a kdo útočil?

Počet obětí pondělního útoku v petrohradském metru vzrostl na čtrnáct. Desítky dalších jsou zraněny. Co zatím o útoku víme? Kdo v Rusku zabíjel? A jak reagovali tamní představitelé? Vše se dozvíte v následujícím přehledu.

Rusko se vzpamatovává ze včerejšího teroristického útoku v petrohradském metru. Nejdříve nikdo nevěděl, co se děje, ale i den poté přichází z východu rozporuplné zprávy. Udělejte si jasno v tom, co se stalo a kdo útočil.


Co se vlastně stalo?

Krátce před třetí hodinou otřásl petrohradským metrem výbuch. Podle prvotních informací explodovala nálož v jednom z vagonů plném lidí mezi stanicemi Senné náměstí (Sennaja ploščaď) a Technologický institut (Těchnologičeskij institut) v centru města.

Po výbuchu bylo nejdříve zavřeno sedm stanic, poté všechny podzemní linky. Nejdříve nebylo jasné, jestli jde o teroristický útok, nebo nějakou závadu. Svědci mluvili o dýmu v metru a bezvládných tělech na nástupištích.

Kdo útočil?

Policie nejdříve za útočníka označila vousatého muže v muslimském oděvu, kterého zachytily bezpečnostní kamery. Ten se ale policii sám přihlásil a prokázal svou nevinu.

V úterý vyšetřovatelé uvedli, že za výbuchem stál sebevražedný atentátník. Podle kyrgyzské zpravodajské služby jde o 22letého Akbardžona Džalilova, který měl kyrgyzské i ruské občanství. Údajně byl napojen na radikální uskupení Islámský stát. Stejný muž zanechal v jiné stanici nálož, kterou zneškodnili pyrotechnici.


Kolik je obětí?

Počet mrtvých stoupl během úterka z jedenácti na čtrnáct. Identifikace těl je pro lékaře náročná, k mrtvým zatím ani nepustili příbuzné. Není proto jasné, kdo přesně zemřel, neměli by to však být zahraniční turisté.

V nemocnicích se podle ministryně zdravotnictví nachází ještě 49 zraněných, všichni ve stabilizovaném stavu. 13 lidí lékaři po ošetření propustili domů. Mezi zraněnými jsou i občané Běloruska, Tádžikistánu a Uzbekistánu, jakož i 17 obyvatel jiných ruských regionů.


Jak na útok reagovalo Rusko?

Byl vyhlášen třídenní smutek, zpřísnila se bezpečnostní opatření. Podporu a soustrast Rusku vyjádřilo několik evropských státníků, ale také americký prezident Donald Trump. Ten s Vladimirem Putinem telefonoval o rychlé porážce terorismu.

V ruských městech vznikla pietní místa, kam stovky lidí nosí květiny a zapalují svíčky. Několik ruských poslanců už navrhlo obnovit trest smrti. Platil by pro strůjce teroristických útoků a jejich pomocníky. Trest smrti nebyl v Rusku zrušen, už více než dvacet let však nikoho nepopravili.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz