Jiří Kajínek

Jiří Kajínek na svobodě: Tito lidé se budou bát o své životy!

Miloš Zeman včera připustil, že vážně uvažuje o milosti pro doživotního vězně Jiřího Kajínka. I on při tom vyslovil pochybnosti o Kajínkově vině. Pokud by ho prezident omilostnil, mohl by být Kajínek hrozbou pro lidi, kteří jsou spojeni s jeho případem? Někteří se ho bojí pravděpodobně už teď, i když je stále za mřížemi.

Za dvojnásobnou vraždu plzeňského podnikatele Štefana Jandy a jeho bodyguarda Juliána Pokoše byl dnes šestapadesátiletý Jiří Kajínek odsouzen v červnu roku 1998 na doživotí, ačkoliv tvrdí, že tento čin nespáchal. Říká, že jde o spiknutí policie.

Vypovídal proti němu Vojtěch Pokoš, který jako jediný z trojice přežil střelbu v borských serpentinách na okraji Plzně. Ještě předtím byl Kajínek, milovník zbraní, hazardu a fotbalu odsouzen za vloupání, krádeže, útok na veřejného činitele a ve vězení skončil na 11 let. Jedním z jeho činů bylo napadení policejní hlídky, kterou odzbrojil, spoutal a odjel s jejich vozem.

Nálepku romantického hrdiny si Kajínek vysloužil především svými útěky z vězení. Více si o nich můžete přečíst například zde: NOVÝ SVĚDEK: Kajínek nestřílel! CELÝ ROZHOVOR

Nejslavnější útěk se však Kajínkovi podařil až po jeho doživotním odsouzení z nejstřeženější věznice Mírov v říjnu 2000, kdy zdolal hradby vězení a zmizel v dešti kulek vypálených ze služebních samopalů strážců věznice. Skrývat se dokázal Kajínek pět týdnů. Dopaden byl za dramatických okolností a za přítomnosti policejních kamer až o pět týdnů později v pražském bytě manželky jiného doživotně odsouzeného vraha, kde našel dočasný úkryt.

Související obsah

Z Kajínka měli lidé zainteresovaní v jeho případu obavy už v dobách, kdy seděl ve vězení s doživotním trestem. Mohli by je mít i po jeho případném omilostnění? A z čeho? Z pomsty? Z toho, že Kajínek objasní pozadí zločinu? Čtěte na další straně.

Kdo by mohl být Kajínkem na svobodě ohrožen?


I pouhého občasného diváka nebo čtenáře detektivek napadne, že první, kdo by mohl být v ohrožení po propuštění Jiřího Kajínka z vězení, je korunní svědek a jediný, kdo střelbu přežil - Vojtěch Pokoš. Právě jeho svědectví, kdy před soudem jasně identifikoval vraha, dostalo Kajínka do vězení.

Korunní svědek Vojtěch Pokoš


Vojtěch Pokoš byl jedním ze dvou bodyguardů, kteří chránili na osudové poslední cestě podnikatele Štefana Jandu. Tím druhým byl Vojtěchův bratr Julián Pokoš, který zemřel v autě vedle svého šéfa. Vojtěch byl jen postřelený.

Ani on není žádný anděl - s bratrem a svým bossem v den vraždy údajně mířili vybírat výpalné. Sám má zkušenosti s vězením. Podezření navíc vzbudil tím, že v roce 2004 odmítl vypovídat v jednání o obnově případu proti Kajínkovi. Sám ale později vysvětlil, že tak chtěl policisty přinutit k prošetření vlastního případu - seděl v té době totiž ve vazbě za loupežné přepadení.

Související obsah

Vojtěch Pokoš s médii příliš nekomunikuje. Pro TV Nova učinil výjimku až nyní, když se dozvěděl, že se má Jiří Kajínek dostat na svobodu. "Co může udělat takovej psychopat nikdo neví," řekl TV Nova Pokoš. Obává se, že se mu Kajínek bude chtít za těch 20 let ve vězení pomstít.

Kajínek ale už dříve tvrdil, že od něj Pokošovi nic nehrozí. Spíše dokonce naopak. "Ode mne Pokošovi žádné nebezpečí nehrozí. Pro mě je štěstí, že žije. Mám tak stále naději, že řekne pravdu," prohlásil Kajínek. 

Policisté jako údajní "vrazi"


Poukazování na nesrovnalosti v případu Kajínek je jedna věc, druhou je pak otázka, kdo a proč vraždil, pokud by to nebyl Kajínek. I tato spekulace je na světě skoro stejně dlouho jako Kajínkův případ. Podle této "konspirativní" verze jsou za vraždou podnikatele Štefana Jandy policisté.

V divokém počátku devadesátých let Štefan Janda nepodnikal zrovna legálně a v souladu se zákonem. Údajně pašoval zboží, vydíral, vybíral výpalné, dělal podvody a v Plzni se mu sjížděly kamiony s kradeným nebo pašovaným zbožím. To vše prý Štefan Janda dělal s krytím policie. A tady lze podle této verze hledat motiv k vraždě bosse plzeňského podsvětí.

Související obsah

To, že Jandu a jeho bodyguarda zavraždili ve skutečnosti policisté Jan Mikeš a Jaroslav Kronďák, zaznělo dokonce oficiálně i před soudem. V roce 2005 soud vyslechl nového svědka případu, recidivistu Františka Schreyera. Ten vypověděl, že mu sám přeživší Pokoš při pobytu na cele řekl, že vraždili právě policisté Mikeš a Kronďák. I přes toto svědectví ale soud zamítl Kajínkovu žádost o obnovu procesu.

Jan Mikeš - zásahová jednotka policie


Nový svědek v případu František Schreyer o policistech Mikešovi a Kronďákovi řekl: "Byla to drsná doba. Dnes už lidi ví, co si kdo může dovolit. Tehdy ale klidně unesli podnikatele, strkali ho hlavou do přehrady, vyhrožovali, odváželi děti... Lidi se báli a platili jako mourovatí nebo podepisovali směnky a převody baráků. A policie měla natažené ruce. Když někdo něco udal, všechno zametli. Žádný trestný čin se nestal. (...) Věřím (,že ho zabili - pozn. red.) Mikeš dlužil Jandovi čtyři sta tisíc. Měl důvod. A Kronďák taky."

Mikeš byl viněn už v Kajínkově případu z ovlivňování svědků, ale byl zproštěný obžaloby. V roce 2003 se před soud dostal za zpronevěru 7,5 milionu korun z plzeňské realitní agentury Zvonek. Mnoho lidí tehdy přišlo o úspory a Mikeše v prosinci soud poslal na sedm let do vězení, ale ten se odvolal.

V roce 2008 pak byl tento bývalý člen zásahové jednotky odsouzen na sedm let do vězení za nezákonné obchodování s lihem. Tehdy byl ale už tři roky na útěku. Společně s dalšími dvěma lidmi Mikeš v letech 2003 a 2004 obchodoval s lihem na falešné faktury.

Policista Jaroslav Kronďák...


Jaroslav Kronďák vždy verzi o tom, že by vraždil, popíral. V roce 2004 se portálu RegionPlzeň nepřekvapivě vyjádřil k podezřením - odmítl je. Přiznal ale, že na místě vraždy byl a že se se zavražděným Jandou znal: "Pro podnikatele Jandu jsem nepracoval. Janda byl můj dobrý známý jako každý jiný. (...) Pokud bych měl mít spojitost s tímto případem, tak pouze tu, že jsem znal Štefana Jandu. Ale jinak jsem do tohoto případu žádným způsobem nezasahoval. (...)Zásadní věc je ta, že jsem na místě činu ani nemohl být. Poněvadž v té době jsem byl dvacet kilometrů za Plzní. Na to mám svědky. Tudíž jsem nemohl být v Plzni na místě činu v Borských serpertinách."

Související obsah

Jenže i on přiznal, že přinejmenším krátce po vraždě na místě byl: "Já jsem si šel na chalupě lehnout a moje žena mne ve večerních hodinách vzbudila, že volá Jandová a abych jí přijel pomoci najít manžela. Takže jsem pak šel k Jandům, vyrazili jsme do města, jeli jsme směrem na Bory. Viděli jsme světýlka, viděli jsme majáky. Přijeli jsme k místu, kde byla uzávěra. Tam jsme zastavili, já jsem vystoupil z auta a zeptal jsem se policistů, co se stalo. Pak jsem opět nastoupil do auta a řekl jsem Jandové, že jí zabili manžela. Ona seděla, tak jsme to otočili a jeli jsme do města."

Zřejmě naposledy se jeho jméno objevilo v médiích v roce 2010 před premiérou filmu Kajínek. "V každém případě se půjdu podívat, jak Kajínka pojali filmaři," řekl iDnes bývalý plzeňský policista Jaroslav Kronďák.

Jiří Keurzer - zástupce šéfa zásahové jednotky


V Kajínkově případu stál před soudem rovněž jako obviněný, společně s kolegou ze zásahové jednotky Janem Mikešem. Počátkem 90. let byl Jiří Krouzer zástupcem šéfa zásahové jednotky v západních Čechách. V roce 1993 se na něj obrátil podnikatel Antonín Vlasák s tím, že ho Štefan Janda vydírá.

Související obsah

Kreuzer vypověděl soudu, že na pátek 28. května 1993 připravil zatčení Jandy a jeho bodyguardů. To se ale po poradě na policii přesunulo na pondělí. A v neděli byl Štefan Janda zastřelen. Kreuzer a Mikeš byli obviněni ze zneužití pravomoci a ovlivňování svědků. Nakonec ale byli soudem oba zproštěni obžaloby.

Kreuzer odešel od policie a získal živnostenský list na provoz zastavárny a obchodu se starožitnostmi. V roce 2009 pak získal ještě koncesi na provoz detektivních služeb. V roce 2010 ho pak policie vzala do vazby, když rozbila gang podvodníků s padělanými obrazy. Kreuzer byl šestým obviněným. 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

GALERIE: Chcete se najíst jako Kajínek? Byla otevřena nevšední restaurace ve vězení

Bendová se toho nebojí. Podívejte, co všechno ukázala Kajínkovi

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz