Sauna

Domácí sauna: Dodržujte pravidla, aby se z ní nestala smrtící past!

Domácí sauna: Dodržujte pravidla, aby se z ní nestala smrtící past!
Zdroj: Thinkstockphotos

Po tragické nehodě, kdy dvě ženy zemřely v sauně, se začíná v Česku řešit bezpečnost saunování. I tato záliba má totiž jasná pravidla, díky kterým se podobné tragické události vyhnete.

Sanování je zdraví prospěšné, pokud se provozuje správně. Nicméně ze sauny se může také stát smrtící past. Přesně to zažily dvě ženy v Robousech u Jičína, které v sauně uvízly – po hodině a půl je našla majitelka sauny. Ani jedné z žen, které v sauně uvízly, už bohužel nebylo pomoci.

Související obsah

Aby k podobným tragédiím nedocházelo, existují samozřejmě pravidla saunování, která je nutné dodržovat. "Veřejný saunový provoz musí splňovat řadu kritérií na vybavení saun, musí mít proškolené pracovníky a propracovaný provozní řád. Na domácí sauny se nevztahují normy, které musí dodržovat provozovatel sauny veřejné, tedy sauny, která je součástí saunového centra, aquaparku, hotelu nebo penzionu. Rizika podomácku vyrobené sauny jsou velká,“ uvádí Pavel Hofrichter, předseda České asociace saunérů.

Pokud tedy máte podomácku vyrobenou saunu, jsou následující řádky určeny právě pro vás. "Ať již jde o použité materiály, protipožární bezpečnost nebo jako v případě smutné události v domácí sauně na Jičínsku - zanedbání základních pravidel pro saunové prohřívárny. Dveře sauny nesmí být opatřeny klikou - standardní dveře do sauny jdou otevřít jen tlakem na dveře (otevírají se samozřejmě ven z prohřívárny). Tedy pokud by někdy nastala situace, kdy není možné použít madlo na dveřích, stačí se o dveře opřít a ty se otevřou,“ upozorňuje Hofrichter.

Související obsah

"Doporučujeme majitelům domácích saun, aby si své zařízení pravidelně nechali prohlédnout odbornou firmou a při výstavbě domácích saun se obraceli na odborníky. Je celá řada dobrých dodavatelů saun pro exteriéry, tedy i zahrady s patřičným dodržováním zásad pro výstavbu a provoz saun. Zkrátka bezpečí návštěvníků sauny by mělo být prioritou,“ říká Pavel Hofrichter z České asociace saunérů.

Podívejte se na reportáž o tragickém případu z Jičínska: 

hru, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz