Na moderní léky čekají Češi déle než jinde! Vše protahují výrobci

V Česku zuří válka mezi ministerstvem zdravotnictví a farmaceutickými firmami. Jde o nové léky, které se dostávají k pacientům až o dva roky později než v jiných zemích Evropy. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv za to můžou výrobci, kteří nedokážou správně vyplnit žádosti pro vstup nového léku na náš trh.

Kvůli každému novému léku musí čeští úředníci zahájit správní řízení. "Často se bohužel stává, že držitelé předkládají žádosti, které jsou velice nekvalitní, neúplné," vysvětlila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Lucie Přinesdomová.

"Jinde jsou schopni to zvládnout za těch šest měsíců, které jim stanoví transparenční směrnice a další legislativa, tak si myslím, že vina je minimálně rozložená a jsem přesvědčený o tom, že naši kolegové práci dělají dobře," nesouhlasí ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček.

Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny navíc jednání protahují i sami výrobci léků. "Jednání s výrobci je velice často opravdu složité, protože za nové léky si nezřídka říkají o takové částky, se kterými je v řadě západnějších a ekonomicky vyspělejších zemí vyhnali," uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Související obsah

Průměrná doba, kterou čeští úředníci potřebují k posouzení žádosti o vstup nového léku na trh, je osmnáct měsíců. Podle ekonomů je to čtvrtý nejhorší výsledek v porovnání s ostatními zeměmi Evropy.

V případě, že pro pacienta v České republice není schválen lék, který potřebuje pro svou léčbu, může mu ho ve výjimečných případech objednat lékař ze země, kde registrován je.

"Lékař může pro pacienty, kteří vyžadují tuto léčbu okamžitě, požádat na takzvaný paragraf 16 o schválení a úhradu tohoto preparátu," potvrdil lékař Petr Arenberger.

Tento proces ale trvá poměrně dlouho. Pomoci by mohla úprava legislativy, ministerstvo zdravotnictví prý ale do voleb žádné změny nechystá.
 

Aneta Procházková/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz