Jaderná hrozba

Nad tunelem plným vyhořelého jaderného paliva se propadla zem

Nad tunelem plným vyhořelého jaderného paliva se propadla zem
Zdroj: Profimedia

Vážnou nehodu řeší americké ministerstvo energetiky v továrně na zpracování jaderného odpadu na jihu státu Washington. Zřejmě kvůli otřesům způsobeným stavbou nedaleké silnice se propadla půda nad tunelem, ve kterém jsou vagóny s vyhořelým jaderným palivem a další radioaktivní materiál. Úřady zatím žádný únik radiace nezaznamenaly.

Zařízení v americkém Hanfordu vzniklo za druhé světové války coby součást projektu Manhattan, což bylo kódové označení pro americký program vývoje jaderných zbraní. Většina plutonia pro americké jaderné zbraně byla připravována právě tady. V poslední době ale v objektech soukromá společnost zpracovává vyhořelé jaderné palivo.

V úterý v ranních hodinách se ovšem propadla zem nad železničním tunelem, kterým do komplexu vlaky navážely vyhořelé palivo. Ten je plný radioaktivního materiálu, kupříkladu vagónů určených k přepravě palivových tyčí, které v něm byly v minulosti "pohřbeny". Jestli se propadla i střecha tunelu, zatím není jisté.

V celém komplexu by podle agentury AP v 177 podzemních nádrží mělo být uloženo dohromady 121 milionů litrů vyhořelého paliva! Podle listu The Independent už v minulosti z nádrží unikaly toxické a radioaktivní výpary a Hanfordu se přezdívalo "nejtoxičtější místo v Americe" nebo "hrozící podzemní Černobyl".

Tunely vedly do této budovy:

Zaměstnanci dostali příkaz, aby se schovali uvnitř, zajistili ventilaci, nejedli a nepili. Ti, kteří pracovali nejblíže místu, kde se zem propadnula, byli evakuováni.

"Jsou zde obavy ze sesuvu půdy nad železničními tuleny nedaleko bývalého zpracovatelského závodu. V tunelech je kontaminovaný materiál," upozornilo ministerstvo energetiky.

Související obsah

Mluvčí ministerstva životního prostředí státu Washington Randy Bradbury uklidňoval, že žádný únik radiace nebyl zaznamenán a nikdo z dělníků se nezranil. V tunelech naštěstí v danou chvíli nikdo nebyl.


Ministerstvo energetiky aktivovalo krizový plán. Dvě hodiny po sesuvu informovalo, že se záchranáři dostali na místo, kde se půda propadla. Kráter má rozměry přibližně 6x6 metrů. Únik radiace zatím nebyl zaznamenán. Tunely zakrývá přibližně 2,5 metru zeminy. Podle prvotních informací to vypadá, že se zem propadla o 0,6 až 1,2 metru.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz