Miloš Zeman

Lidé z Havlova týmu o Zemanovi v Číně: Vozík nevadí, chování ano!

Lidé z Havlova týmu o Zemanovi v Číně: Vozík nevadí, chování ano!
Zdroj: TN.cz

Prezident Zeman na své návštěvě Číny často poutal pozornost světových médií. Nevysloužil si ji však skvělým projevem nebo reprezentací, ale drobnými skandály. Jaká je to pro Česko vizitka? Ptali jsme se odborníka na etiketu i spolupracovníků bývalého prezidenta Václava Havla.

Obrovská ostuda. Tak česká i světová média veskrze popisovala Zemanovu návštěvu Číny. Pozornost upoutal nejdříve výrokem o likvidaci novinářů, který pronesl k ruskému prezidentovi. Na závěr summitu na něj zase museli státníci čekat, když nezvládl dojít 100 metrů na společné focení.

Jde z hlediska etikety opravdu o takové faux pas? "Nejlepší by bylo, kdyby se při fotografování státníků na nikoho čekat nemuselo. Otázkou je, kdo zpoždění zavinil, zda pan prezident svým zdravotním stavem nebo strana organizátora, protože správně neodhadla čas pro transport pana prezidenta na místo fotografování," říká odborník na etiketu a chování Daniel Šmíd.

Obecně však nepovažuje Zemanovo chování za korektní. "Pan prezident má v oblasti moderní etikety, korektního chování a v prezentaci úcty k některým lidem rezervy. Některé jeho projevy nejsou v souladu s kultivovaným projevem hlavy státu a nejsou v souladu s kultivovaným projevem jakéhokoli muže," doplnil Šmíd.

Související obsah

Někdejším spolupracovníkům Václava Havla samotný fakt, že Zemana musel přivézt golfový vozík, nevadí. "Problém pana Zemana nespočívá v tom, že by byl na vozíku, ale v jeho osobě. Pokud by to byl státník v pravém slova smyslu, tak i kdyby na něj měli čekat hodinu, počkali by," myslí si herečka a bývalá Havlova sekretářka Bára Štěpánová.

S jejími slovy se ztotožnil i někdejší mluvčí prvního českého prezidenta a diplomat Michael Žantovský. "V tom bych byl shovívavý. Víme od začátku, že se necítí dobře. A ohledy na zdraví státníků by měly být stejné jako na zdraví obyčejných lidí," prohlásil Žantovský.

I jemu ale vadí způsob, jakým Zeman Česko reprezentuje, i samotná cesta do Číny, pro kterou, zdá se, obětoval i své zdraví. "Myslím, že prezident Zeman má už dlouho takto seřazené priority. Ta návštěva Číny a společnost, která se tam sešla, Česku jako demokratické zemi žádnou slávu nedělá," uvedl diplomat.

Související obsah

Někteří Zemanovi odpůrci, ale i příznivci, začali po "scéně" s čínskou fotografií spekulovat, jestli by dokonce neměl prezident ze zdravotních důvodů odstoupit z funkce. Hradní mluvčí však ujišťuje, že se Zeman těší dobrému zdraví a tak radikální kroky rozhodně nejsou na místě.

"Rozhodně mohu vyloučit, že by pan prezident trpěl nějakými závažnými zdravotními problémy," odmítl mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček. "Absolvoval velmi náročný pracovní program, měl deset pracovních dnů v jednom sledu bez možnosti jakéhokoliv odpočinku," doplnil.

Prezident se podle něj potřeboval jen dobře a dlouho vyspat, aby mohl dál rozhodovat o důležitých věcech. "Pan prezident v takovém případě volí velmi jednoduchý způsob odpočinku a to je dobrý spánek. Ale dnes už znovu pracuje," prohlásil Ovčáček.

Podívejte se na záběry z návštěvy českého prezidenta Zemana v Číně: 

epa/lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz