Roj

Ohrožuje vás roj včel? Hasiče volejte, až když jde o život! TIPY

Ohrožuje vás roj včel? Hasiče volejte, až když jde o život! TIPY
Zdroj: Thinkstockphotos

Pokud se na vaší zahradě usadil roj včel a nejste alergičtí, rozhodně není důvod k panice. Včely samy o sobě neútočí, navíc obvykle do několika hodin až dnů odletí. Co ale dělat, když se usadí? Pokud nejde o život, nevolejte na pomoc hasiče. Riskujete i pokutu.

Už šestkrát během jediného týdne vyjížděli pardubičtí hasiči k událostem spojeným s nebezpečným hmyzem. Stále častěji dostávají operační střediska tipy, že bodavý hmyz se nachází blízko obydlených domů nebo škol, lidé pak ze strachu volají právě hasiče.

Pozor ale, hasiči nastupují až v případě ohrožení života! "Hasiči vyjíždí likvidovat roje na veřejném prostranství, kdy hrozí pobodání dítěte nebo alergika, v případech, kdy se roj usadil na veřejné budově, dětském hřišti, mateřské školce apod. Z tohoto místa musím upozornit, že hasiči nejsou deratizační firma a nevyjedou k zásahu na požádání každého," upozornila mluvčí olomouckých hasičů Vladimíra Hacsiková.

"Když jednotka dorazí na místo a zjistí, že žádné nebezpečí nehrozí, zásah neprovede. V tomto případě může dokonce občana, který zneužil linku tísňového volání, pokutovat," dodala.

Související obsah

Míru ohrožení posoudí při převzetí zprávy od ohlašovatele operační důstojník, případně na místě události velitel zásahu. "Na místě pak velitel zásahu po průzkumu provede opatření, aby se dále zabránilo "ohrožení" - vytyčí prostor a případně počká na odbornou firmu," sdělila mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Včel se hasiči obvykle zbavují buď speciálním motorovým vysavačem, nebo třeba chemickými spreji. Včely občas odchytávají za pomoci takzvaných rojáčků ( dřevěné krabice, které mají na jedné straně jemné síto). Hmyz lze odchytávat ale pouze tehdy, když není rozlítaný (ráno, nebo večer).

Související obsah

Tipy pro vás

Pokud se vám na zahradě usadí roj včel a nejste alergičtí, nepanikařte. Včely nemají ve zvyku útočit na lidi, pokud se necítí být ohrožené. Rojový hrozen obvykle navíc do několika hodin, maximálně dní, odletí. Když se včelstvo usadí někde poblíž domu, je dobré zavolat nejbližšího včelaře. Je totiž vysoce pravděpodobné, že včely budou z jeho chovu.

Roje neznámého původu se musí preventivně likvidovat kvůli možným včelím nemocem, pokud se tedy včelař odmítne o roj postarat, je na místě zavolat odbornou firmu, která se o roj postará.

Proč se včely rojí?

Rojení je základem rozmnožování včelstva. Když je v úlu těsno a kapacity se zaplní, rozhodnou se včely rozdělit právě rojením. Královna matka do matečníkových misek naklade oplozená vajíčka, z misek se pak stanou matečníky, ve kterých se později tvoří nové matky. Původní královna po "dietě" odlétá z úlu a s včelím doprovodem se vydá na předem vytipované místo, které určí včely pátračky. Cílem je najít dutinu pro hnízdění.
 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz