Egypt

Zásadní zpráva pro Kramného! Egyptská pitva vyloučila elektřinu

Zásadní zpráva pro Kramného! Egyptská pitva vyloučila elektřinu
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Byl prvním, kdo prováděl pitvu Moniky a Klárky. Byl přesvědčen, že obě ženy byly otráveny. Když mu poslali závěry české pitvy, trval egyptský patolog Walid Mohamad Nagi na svém, v Hurghádě zabíjela otrava. Přesto mu český soud neumožnil svědčit.

Když Petr Kramný nahlásil, že jeho žena a dcera zemřely, ohledal těla nejprve hotelový lékař. Pak prováděl pitvu ředitel Ústavu soudního lékařství pro oblast Rudého moře Walid Mohamad Nagi. Ten při pitvě určil, že Monika a Klárka zemřely na otravu neznámou látkou.

Těla se následně dostala do rukou ostravských patologů, kteří ale přišli s jiným závěrem, v Hurghadě zabíjel elektrický proud. Na těle Moniky Kramné dokonce údajně objevily tzv. proudovou stopu, která měla působení elektrického proudu dokazovat. Petr Kramný byl kvůli tomu odsouzen za dvojnásobnou vraždu na 28 let.

Pro egyptského patologa Nagiho ale případ odesláním těl do České republiky neskončil. Krom toho, že o jeho předvolání opakovaně neúspěšně žádala obhájkyně Petra Kramného Jana Rejžková, dostal Nagi k dispozici také závěry svých ostravských kolegů, ke kterým se měl vyjádřit.

Související obsah

"Na tělech zemřelých nebyly nalezeny žádné hrubé úrazové změny způsobené nadměrným násilím, také nebyly nalezeny žádné čerstvé lokalizované změny, které by nasvědčovaly úrazu elektrickým proudem a které se předpokládají, že budou na jejich tělech přítomny při úrazu elektrickým proudem, ať je místo vstupu malé či rozsáhlé," napsal Nagi v doplňkovém soudně-lékařském posudku, který je součástí spisu.

Nagi popisuje, jak by takové změny vypadaly. Tedy, že by Monika a Klárka měly na kůži popáleniny. Kůže by v místě zásahu byla suchá a bledá se zarudlým lemem. "Někdy vznikne na povrchu těla tzv. ´elektrický strom´, což je zarudnutí povrchových cév co má tvar kmene stromu s větvením ve směru elektrického proudu," upozorňuje Nagi. Popisuje také, jaké vnitřní známky se v případě zásahu proudem v těle nacházejí, upozorňuje ale, že jsou nespecifické a podobají se jiným příčinám úmrtí.

"Tyto zmíněné známky nebyly během pitvy nalezeny," uvádí zcela jednoznačně Nagi. Pitva provedená v Česku podle něj nepřišla s jasným důkazem, že se na těle takové známky nacházejí. "Těla byla bez svalových spasmů, které by byly přítomny při úrazu elektrickým proudem. Stejně tak v jejich soudně-lékařském posudku nebyla žádná zmínka o nálezu svalového spasmu, který je specifickou známkou úrazu elektrickým proudem," trvá na svém Nagi.

Související obsah

Podle něj nic nevylučuje skutečnost, že k úmrtí došlo kvůli otravě. A to ani fakt, že se při toxikologickém vyšetření nepodařilo najít v těle žádný jed. Ten mohlo již v době úmrtí tělo vyloučit.

Zmocněnkyně rodiny Moniky Kramné Klára Slámová před dvěma roky tvrdila, že egyptský patolog změnil své závěry a uznal, že stopy po zásahu proudem nehledal, protože mu byla těla dopravena s tím, že se jedná o otravu. Advokátka Petra Kramného Jana Rejžková odmítá, že by Walid Mohamad Nagi změnil názor.

"Nevím, kde to doktorka Slámová vzala. Ve spisu nic takového není. Nikdy neřekl, že by změnil názor a vždy trval na otravě," řekla TN.cz Rejžková a zdůraznila, že o předvolání egyptského patologa usilovala už od přípravného řízení, soudy ale z nepochopitelných důvodů považovaly výslech Nagiho za zbytečný.

Související obsah

Spolek Šalamoun, který dlouhodobě podporuje Petra Kramného, poukazuje ještě na jednu skutečnost: "Názor MUDr. Nagiho v kontextu celé věci není názor osamocený. Soudy všech stupňů vůbec raději nevzaly v úvahu též závěr hotelového lékaře, který provedl tzv. ohledání těl ještě na hotelovém pokoji, kde zemřely Monika a Klárka. Ten bez informací o případné otravě konstatuje, že na krku Moniky Kramné nejsou stopy po škrcení, z čehož lze usuzovat, že prohlížel i krk," řekl TN.cz místopředseda spolku Václav Peričevič.

Poukázal na to, že ani tento lékař nezaznamenal na krku Moniky Kramné tzv. proudovou stopu, která měla být 7 centimetrů dlouhá a centimetr široká. "Pro přesnost je nutno dodat, že tzv. proudová stopa byla lékaři v Ostravě popsána až s šestiměsíčním zpožděním a to již na základě fotografie," upozornil Peričevič.

"Spolek Šalamoun se zcela oprávněně domnívá, že tito lékaři nebyli vyslechnuti ani vzdáleně pomocí videokonference jen proto, že pokud by před soudem oba shodně uváděli, že v době nálezu a pitvy těla Moniky Kramné tam údajná proudová stopa nebyla, jak uvádějí ve svých písemných prohlášeních, které jsou součástí spisového materiálu, vznesená obžaloba by se rozpadla v samotných základech," dodal Peričevič.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vražda v Egyptě! Poznali byste, kdo bude hrát hlavní roli Petra Kramného?

Konečně se dočkal: Kajínek jde na svobodu! Zeman milost podepsal

Není váš partner tyran? Nejčastější varovné signály

vbo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz