Klimatizace

Nástraha při nákupu ojetin?

Nástraha při nákupu ojetin?
Zdroj: Profimedia

Řidiči kupující si ojetý vůz většinou auta bez klimatizace ignorují. Právě v klimatizaci se ovšem u ojetin schovává skrytá vada, která z původně výhodné koupě udělá špatný nákup. Mnohé ojetiny mají totiž klimatizace ve špatném stavu nebo přímo nefunkční.

Dříve luxusní prvek výbavy těch nejdražších vozů je dnes i v malých a levných vozech považován za naprostou samozřejmost a nutnost. "Klimatizace je velmi žádaný komfortní prvek výbavy také u těch levnějších ojetých aut," říká Pavel Foltýn z Auto ESA. "Prodávaný vůz bez klimatizace dnes jen velmi špatně hledá nového kupce," doplňuje.

Jenže skutečnost, že má auto klimatizaci, ještě automaticky neznamená, že také funguje. Právě klimatizace patří k velmi zanedbávaným záležitostem, přitom i ona potřebuje odpovídající péči. "Každý rok je potřeba klimatizaci alespoň dezinfikovat a zkontrolovat množství chladícího média," doporučuje Foltýn z Auto ESA.

Takový úkon zvládne i průměrně zručný majitel vozu svépomocí, případně lze postupovat podle návodů, které najdete na internetu. Pokud se na to necítíte, svěřte péči o klimatizaci odbornému servisu. Běžná údržba klimatizace pak stojí, včetně její dezinfekce, do jednoho tisíce korun. Některé servisy pak nabízejí údržbu klimatizace například v rámci servisních balíčků před letní sezónou.

Související obsah

Mnohem náročnější je to s plnohodnotným čištěním klimatizace, k čemuž je potřeba profesionální zařízení. K tomu je potřeba přistoupit, když se dlouho neměnil kabinový filtr, klimatizace se nedezinfikovala a také, pokud bylo auto dlouhodobě provozováno bez funkční klimatizace, případně odstaveno. Do systému se totiž dostanou nečistoty, prach a bakterie a pak se line z útrob vozu nepříjemný zápach.

"Závady klimatizace jsou poměrně častým jevem u ojetých aut nabízených v prodeji přes soukromé inzeráty," doplňuje Pavel Foltýn z Auto ESA. Spousta lidí, pokud už mají v plánu auto prodat, pak totiž běžnou údržbu zanedbá. Novému kupci pak nezbude nic jiného, než nechat klimatizaci nejen vyčistit, ale i opravit.

Související obsah

Často se jedná o drobnost, například jen chybějící chladící médium. Ale mnohem častěji je nutné vyměnit i celý kompresor klimatizace a jeho pohon. Oprava pak může stát i více než deset tisíc korun. "Při koupi vozu tzv. na ulici nemá kupující příliš možností poškozenou klimatizaci odhalit," varuje Foltýn z Auto ESA. Prodávající se mnohdy snaží uchlácholit kupujícího tím, že jen chvíli trvá, než auto začne chladit, nebo že je jen potřeba doplnit chladící médium.

To ale nemusí být pravda a vůz skutečně může potřebovat velký servis a opravu celého systému klimatizace. Pokud chce mít při koupi ojetého auta kupující jistotu, nezbývá mu, než se obrátit na zavedeného prodejce, který disponuje profesionálním servisním zázemím, auto pořádně prohlédne a zvládne případně klimatizaci opravit.
 

vbo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz