Branná výchova

Do škol se může vrátit branná výchova. Lidé se neumí bránit

Branná výchova by se znovu mohla stát povinným předmětem v českých školách. Počítá s tím návrh ministerstva obrany o dobrovolné účasti obyvatel na zajišťování obrany státu, který dnes projedná vláda. K obranyschopnosti státu by měly přispět i zájmové spolky - například myslivci nebo radioamatéři.

Lidé často nevědí, jak by se měli zachovat v krizových situacích. I proto by ministerstvo obrany chtělo vrátit do škol brannou výchovu. Děti by se během hodin učily zásady první pomoci, zdravovědy či jak se mají chovat v případě ohrožení. Zároveň by zvyšovaly svou fyzickou zdatnost a posilovaly pocit sounáležitosti.

Vojáci tak chtějí do obrany státu zapojit co nejvíce lidí, a to i v kontextu přibývajících teroristický útoků v Evropě. Kromě toho by ministerstvo do ochrany státu rádo zapojilo i zájmové spolky. Konkrétně například myslivce, skauty, radioamatéry či kynology. Ti totiž mají dovednosti, které by v případě ohrožení mohly být užitečné.

Na oplátku by stát spolky finančně více podporoval a měly by různé výhody. V návrhu zákona je také myšlenka, aby vznikl jakýsi registr dobrovolníků, kde by bylo zaznamenáno, co všechno umí. Dobrovolníci by za odměnu získali třeba výjimku k držení poloautomatických zbraní. Tu chce Evropská unie zakázat.

Související obsah

V Česku se zatím dobrovolníci podílejí na obraně státu prostřednictvím tzv. aktivních záloh. Příslušníci aktivní zálohy se několik týdnů v roce věnují vojenskému výcviku, ve zbytku času se věnují svému civilnímu povolání.

V případě potřeby jsou jednotky aktivní zálohy na základě rozhodnutí vlády nasazeny do akce. Jejich typickými úkoly jsou pomoc při živelních pohromách a ostraha objektů důležitých pro obranu státu v případě zhoršení bezpečnostní situace. Mluví se také o opětovném zavedení povinné vojenské služby.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Branná výchova

Důležité Události

Píše se na Deník.cz