Domácí

Češi by měli znovu chodit na vojnu, myslí si někteří politici. Experti nesouhlasí

Se stále rostoucí agresí Ruska na Ukrajině se opět vrací otázka znovuzavedení základní vojenské služby. Někteří politici si myslí, že by mladí měli znovu povinně narukovat. Podle některých expertů na to není česká armáda připravena.

Situace na Ukrajině zasáhla i Martina Dvořáka, a proto se přihlásil do stanovených záloh státu. "Celý ten rozhodovací proces docela urychlilo, že jsem si řekl, že když by se stalo něco takového tady, nebo muže jít i o nějaké povodně, cokoliv, tak člověk by se chtěl nějak aktivně zapojit a ne jenom říkat, co bych mohl udělat," vysvětlil své pohnutky.

"Zájem o aktivní zálohy i o dobrovolná vojenská cvičení se v podstatě zdesetinásobil proti běžnému normálu. Co se týká armády, ten zájem je dvojnásobný," uvedla mluvčí armády České republiky Magdalena Dvořáková.

Související obsah

Pan Martin by nebyl ani proti znovuzavedení základní vojenské služby a podobně to vidí i řada politiků. "Já osobně bych tady tohle podporoval, ale armáda na takovou koncepční změnu není v současné době připravena," řekl poslanec a bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO).

"V tuto chvíli si myslím, že nějaká povinná vojenská služba není na pořadu dne. Myslím, že máme dost lidí, kteří mají nějaký vztah k obraně země a kteří se k ní dobrovolně přihlásili," myslí si ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Podle bezpečnostního experta Andora Šándora je také složité se naučit manipulaci s moderní technikou. "Dnešní moderní bojová technika je asi velmi složitá věc k tomu, abychom základní vojenskou službou dokázali naplnit," přiblížil Šándor.

Jednotní v názoru na povinnou vojenskou službu nejsou ani Češi. V Česku však stále platí branná povinnost. V případě války by šli do boje muži i ženy od osmnácti do šedesáti let.

V některých evropských státech je vojenská služba stále povinná. například v Rakousku, ve Finsku, nebo v Srbsku je na půl roku. Nejdelší, a to celý jeden rok, musí podstoupit v Moldavsku a také na Ukrajině. V Norsku si rok vojenské služby musí odsloužit i ženy.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz