Fidget Spinner

Vědci varují před hračkou, která pobláznila svět: Jsou v ní jedy!

Vědci varují před hračkou, která pobláznila svět: Jsou v ní jedy!
Zdroj: Thinkstockphotos

Drobná hračka pobláznila celý svět, včetně Česka. Fidget spinneru propadly hlavně děti, zabaví se s ním ale i mnozí dospělí. Jenže tenhle malý zázrak je podle odborníků nebezpečný! Obsahuje prý jedovaté látky až ve smrtelných dávkách.

Fidget spinner způsobil doslova celosvětovou senzaci. Hračku vidíte v rukou dětí i dospělých a sociální sítě jsou plné videí, které ukazují jednoduché i komplikované triky. Zábava spočívá v točení se spinnerem - šťouchnete do jedné ze tří plastových vrtulek s ložiskem uprostřed a je to!

Hračka má odbourávat stres, původně vznikla jako pomůcka pro hyperaktivní lidi nebo autisty. Za jeho "stvořitelku" se považuje americká chemická inženýrka Catherine Hettinger, která si dala patent zaregistrovat už v roce 1993. Více čtěte zde.

Před fidget spinnery už varují učitelé i rodiče, podle nichž se na hračce stávají děti závislými. Školáci se pak nesoustředí na učivo, nedělají úkoly a chtějí jen "točit" hračku na prstech. To ale není jediné nebezpečí, které spinnery ukrývají, píše portál livescience.com.

Podle aktivistky a výzkumnice Tamary Rubinové obsahují hračky jedovaté látky. Upozornila, že se fidget spinnery vyrábějí nejčastěji v Číně nebo jiných asijských zemích, které mají slabé nebo vůbec žádné regulace ohledně toxických látek v hračkách pro děti.

"Vědci spinnery testovali a zjistili, že obsahují vysoké množství rtuti a olova. Některé zdroje uvádějí, že jde o potenciálně smrtelné dávky," prohlásila Rubinová. Zákazník ale nemůže zjistit, které kusy jsou kontaminované a které bezpečné.

Proti tomu už se rozhodla zakročit Slovenská obchodní inspekce (SOI). "O problému víme a momentálně máme naplánované kontroly, při kterých se zaměříme nejen na značení fidget spinnerů, ale odebereme také vzorky pro posouzení jejich bezpečnosti," uvedla pro portál pluska.sk mluvčí SOI Danuša Krkošová.

Problém už řeší také irští celníci, kteří zadrželi 200 tisíc kusů této hračky. Komise pro spotřebitelskou ochranu teď zkoumá, zda splňují zákonem stanovené podmínky bezpečnosti.

Související obsah

To v Česku zatím inspektoři fidget spinnery neprověřují. "Existuje mnoho druhů hraček 'fidget spinner' a jsou v různých provedeních. Prozatím jsme ale žádnou dozorovou akci zaměřenou právě na ně nezahajovali," potvrdil mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Jiří Fröhlich.

Kontroloři zatím nedostali žádný podnět nebo oznámení, které by na nebezpečnost hračky upozorňovalo. "A to ani našimi kolegy ze Slovenské obchodní inspekce. Zároveň ČOI neobdržela žádnou spotřebitelskou stížnost na tuto hračku. Ale pokud by se objevil takový podnět, tak bychom se mu věnovali," ujistil Fröhlich.

Bezpečnější rozhodně bude koupit fidget spinner v hračkářství. Na trhu jsou kusy různé kvality a složení, kamenné prodejny však dělají i vlastní testy. "Před pořízením je důležité prověřit, zda jsou opatřeny CE, českým popisem a informací o dovozci. Naše společnost spinnery dováží a na všechny druhy, které nabízíme, samozřejmě vlastníme řádné atesty," říká margetingová ředitelka hračkářství Teddies.

Podívejte se na některé triky s fidget spinnery:

NEPŘEHLÉDNĚTE:

NÁVOD: Chcete hračku Fidget Spinner? Takhle si ho jednoduše vyrobíte doma za pár korun!

POZOR: Dívka kvůli moderní antistresové hračce málem zemřela! Manipulace může být nebezpečná

Celý svět je miluje! Kde se vzaly módní fidget spinnery?
6 tipů, jak se starat o plyšové hračky malého alergika

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz