Erekce

Poruchy erekce trápí už i mladé muže, pomoc je přitom snadná

Poruchy erekce trápí už i mladé muže, pomoc je přitom snadná
Zdroj: Thinkstockphotos

Pro muže není selhání erekce něčím, čím by se chtěli chlubit. Ačkoliv o něm často nemluví, nejedná se vůbec o ojedinělý problém. Naopak, trvale nebo občasně se s ní potýká až 40 procent mužů ve věku 35 až 60 let. Umí však potrápit i každého desátého dvacátníka.

Krátkodobé problémy s erekcí může vyvolat stres, nedostatek spánku a pohybu, ale i přejídání nebo příliš mnoho alkoholu. V takovém případě je „léčba“ jasná, stačí změnit životní styl. Erektilní dysfunkce ale potkává i mladé muže v začátcích jejich pohlavního života, ať už kvůli studu nebo nezkušenosti. Pokud se žena v takové situaci zachová netaktně, může svému partnerovi způsobit psychický blok, který nápravě problému rozhodně neprospěje.

Podle odhadů stojí za poruchami erekce u mladších mužů ve 30 až 40 procentech případů právě psychické příčiny, s přibývajícím věkem mají potíže zase biologický základ. Mohou ukazovat na vysoký krevní tlak, cukrovku, ale i nemoci srdce a cév jako je například kornatění tepen.

Erektilní dysfunkci ale může způsobit i porucha topořivých těles, nervové soustavy či hormonální změny. "Podobně jako u jiných nemocí je i zde nejlepší prevence. Tedy vyvarovat se všech rizikových faktorů, například kouření, alkoholu, přejídání a dalším civilizačních nešvarů,“ doporučuje Josef Stolz, primář kliniky UroKlinikum Praha.

Související obsah

Pokud problémy přetrvávají, je žádoucí nechat situaci posoudit odborníkem. Úspěšnost odborné léčby je vysoká, její základní podmínkou je ale správná diagnostika. Ta je především díky ultrazvuku většinou neinvazivní a přesná. Před zahájením léčby je třeba vědět, zda porucha není způsobena závažnými onemocněními. Pokud ano, je nutné nejprve vyléčit základní onemocnění a k léčbě erektilní dysfunkce přistoupit až posléze.

Léčba obvykle spočívá v podávání léků nebo preparátů zvyšujících přívod krve do topořivých těles. Jednou z možností je také injekční aplikace účinné látky přímo do topořivých těles, která ovšem není dvakrát příjemná.

Existují i chirurgická řešení, jako je trvalá implantace tzv. penilních protéz, které jsou buď částečně ohebné nebo nafukovací. Protože ale penis udržují ve stálé erekci, představují méně komfortní variantu.

Finančně dostupnou a navíc bezbolestnou metodou je léčba rázovou vlnou. Ta díky aplikaci mechanické energie zlepšuje krevní oběh a podporuje funkci erektilních tělísek.

Související obsah

"Bezbolestná léčba spočívá v přiložení sondy podobné ultrazvuku na penis a do oblasti hráze pod varlaty. Sonda vydává piezo rázové vlny, které regenerují cévy, zvyšují průtok krve, a tím zlepšují prokrvení erektilních (topořivých) tělísek. Aplikace je téměř bezbolestná, jsou cítit jen mírné nárazy. Ošetření přístrojem Piezowave pacienti velmi dobře snášejí, léky na bolest nejsou potřeba,“ dodává Josef Stolz.

Lékaři doporučují čtyři aplikace po deseti minutách, samotný efekt léčby trvá půl roku až devět měsíců. U 60 až 70 procent pacientů může nastat zhoršení erekce, které však ani zdaleka nedosahuje žalostného stavu před terapií. Aplikace rázové vlny zcela nebo z velké části nahrazuje užívání léků na zlepšení erekce.

Nová metoda léčby navíc zbavuje pacienty psychických problémů, které poruchy erekce doprovázejí. Právě psychická pohoda je to nejlepší, co mužům při těchto obtížích pomáhá.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ODHALENO: Jak často chtějí Češky sex? Číslo vás překvapí!

Napadlo by vás to? Fidget Spinner se dá použít i při sexu! Ukážeme vám jak

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz