Bydlení

Vyčistěte si okna jako profesionál. S tímto postupem to půjde samo

Vyčistěte si okna jako profesionál. S tímto postupem to půjde samo
Zdroj: Thinkstockphotos

Čištění oken je zapotřebí provádět několikrát do roka. Přinášíme vám užitečné rady, jak při jejich mytí postupovat.

Než se pustíte do mytí skel a rámů, měli byste očistit garnyže, případně stěnu a strop, kde se mohou být jemné pavučiny a prach. Pokud používáte žaluzie, nebo jinou stínící techniku, je nejefektivnější omýt nejprve i tyto doplňky.

Rámy by při mytí oken měly přijít na řadu jako první. Pokud jsou na nich zaschlé skvrny, které nejdou odstranit, raději investujte do nákupu speciálních prostředků. Poté přijde na řadu čištění oken. Nejprve namočte skleněnou část okna a nechte odmočit všechny zaschlé nečistoty.

Profesionálové mají pro čistění oken nachystaný rozmývák, stěrku a mikrovláknovou utěrku na leštění. Rozmývákem se rozumí návlek na stěrku s hustým chlupem, stačí však i utěrka z mikrovlákna. Na rozmývák nanesete přípravek na čištění skel a důkladně ho rozetřete.

Poté použijte stěrku s gumovým lemem, kterou prostředek ze skel stáhnete. S kvalitní stěrkou vás už pak nečeká žádné drhnutí, ani vysilující leštění. Přesto okna budou svítit čistotou.

Až budete stěrku kupovat, podívejte se dobře na část, která má klouzat po okně. Musí být dostatečně pevná, ale zároveň pružná a hlavně rovná. Jakákoliv nerovnost vám totiž bude dělat na okně mokré šmouhy.

Po použití stěrky je nutné okno vyleštit. K tomu se nejlépe hodí speciální utěrka z mikrovlákna.


Čistěte okna, když nesvítí slunce

Sluneční paprsky totiž způsobují velmi rychlé schnutí vody na skle, a proto na něm zůstávají šmouhy. Ty se vám pak budou velmi těžko leštit a výsledný efekt nebude vypadat podle vašich představ.


Související obsah

Voda nesmí být horká

Voda, s níž myjete okna, by neměla být horká. Doporučuje se, aby měla maximálně 30 stupňů. V horké vodě se snižuje účinnost čisticích prostředků.
 

Ocet leští

Skvělým pomocníkem při mytí oken je ocet. Ten dokáže okno odmastit a zároveň ho i vyleští. Stačí, když ho přidáte do vody, s níž okna umyjete.


Jak udržet okna co nejvíce čisté?

Na trhu je množství dostupných přípravků, které odpuzují vodu. Důležité je, aby tento přípravek obsahoval tensid. Dešťová voda z oken steče rychleji a nestihne zaschnout.

Babské rady najdete na další stránce

Babské rady

Ocet a noviny

Přidáte-li do teplé vody pár kapek octa, zbavíte skla nečistot snadněji a navíc se budou krásně lesknout. K závěrečnému leštění můžete využít i staré noviny, chce to ale dostatek sil, aby byl výsledek perfektní.
 

Čistěte s pudingem

Můžete také rozpustit sáček vanilkového pudingu v kyblíku vlažné vody (cca 5 litrů), kam přidáte i kapku prostředku na nádobí, okna se nejen umyjí, ale také provoníte byt.
 

Kukuřičný škrob

Kukuřičný škrob je dalším trikem našich prababiček. Skvěle funguje nejen na okna, ale třeba i na zrcadla a skleněný nábytek. Rozmíchejte asi 50 gramů v pěti litrech teplé vody.

Roztokem pak omyjte skla, nechte zaschnout a poté je přeleštěte suchým měkkým hadříkem. Budou se báječně lesknout. Škrob klidně můžete nahradit sáčkem klasického vanilkového pudinkového prášku.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ZÁHADA ROZLUŠTĚNA: Kam se ztrácí ponožky při praní? Jasný důkaz najdete v tomto videu!

NAPROSTÁ BOMBA: Natřete trochu másla na rozkrojenou cibuli! Častý problém bude pryč

has, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz