Ventilátor

Jak vybrat správný ventilátor? Některé jsou nebezpečné! RADY

Jak vybrat správný ventilátor? Některé jsou nebezpečné! RADY
Zdroj: Thinkstockphotos

V současných vedrech si nepřejeme nic jiného, než se trochu ochladit. Ideální je pořídit si domů vhodný ventilátor. Inspektoři ale varují, že některé mohou představovat bezpečnostní riziko. Jak vybrat ten správný?

"S příchodem léta dochází ke zvýšenému zájmů spotřebitelů o koupi ventilátorů. Česká obchodní inspekce Ústeckého a Libereckého kraje provedla kontrolu u jednoho z distributorů tohoto zboží a zjistila, že u 8 kusů zboží došlo k nedodržení technických a bezpečnostních parametrů," popisuje ředitelka inspektorátu Renata Linhartová.

Inspektoři se zaměřili na kontrolu stojanových a stolních ventilátorů, především na technické parametry výrobků, které jsou důležité pro jejich správné a bezpečné fungování. 

"Inspektoři uložili zákaz prodeje 8 kusů ventilátorů v celkové hodnotě 3 694 Kč. Výrobky nebyly v souladu s technickými předpisy opatřeny značkou CE, nebyly vybaveny základními technickými charakteristikami potřebnými pro bezpečné použití, uvedené napětí 220 V neodpovídalo jmenovitému napětí používanému v ČR (230 V) a chybělo označení třídy ochrany II," vysvětlila Linhartová.

Související obsah

Na co si dát při výběru ventilátorů pozor

Teplota v místnosti by se měla pohybovat mezi 18 a 24 °C, v létě sneseme i 26. Jenže když už rtuť teploměru vystoupá výš, i ti největší milovníci tepla začínají mít problém. Pak je vhodné sáhnout po kvalitním ventilátoru.

Přístroje se dělí na dva základní typy - stolní a stojanové. Do menší místnosti či na pracovní stůl vám bude bohatě stačit stolní ventilátor, abyste ochladili vzduch třeba v obýváku, vhodnější bude ten stojanový. Dalším typem ventilátoru je sloupový, který má oproti klasickým zajímavější design, disponuje ale nižším výkonem.

Související obsah

Ventilátor byste měli vybírat podle výkonu, a to v závislosti na tom, do jaké místnosti ho pořizujete. V obýváku či ložnici by se měl vzduch vyměnit alespoň jednou za hodinu, v koupelně desetkrát, v kuchyni dokonce až dvacetkrát. Potřebný výkon zjistíte tak, že vynásobíte objem místnosti (v metrech krychlových) s počtem výměn vzduchu za hodinu. Výkon ventilátoru se potom udává v m3/h.

Pokud budete chtít používat ventilátor i v noci, určitě vás bude zajímat i jeho hlučnost. Ty tišší mají hlasitost do 30dB, hlasité nad 50 dB. Pokud máte malé děti, jistě budete dbát na bezpečnost. Všechny větráky bývají opatřeny ochrannou mřížkou, ta by měla být natolik kvalitní a hustá, aby ní dítě neprostrčilo prst.

Na trhu jsou i ventilátory, které umí víc než jen ochlazovat vzduch. Některé umí například vytvořit tzv. přírodní vítr, kdy kombinací různých rychlostí vzniká efekt přírodního vánku. Další zase disponují funkcí ionizace, díky kterému budete mít doma svěží vzduch jako po dešti.Ventilátory s nočním režimem regulují rychlost otáčení tak, abyste v noci neprochladli.

mom, TN.cz

K tématu Ventilátor

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz