čmelák

V Kunovicích mají unikát: Čmeláka upraveného na bombardér

V Kunovicích mají unikát: Čmeláka upraveného na bombardér
Zdroj: TV Nova

Unikátní letadlo, jediné na světě, zachránili dobrovolníci z leteckého muzea v Kunovicích. Na vrakovišti v Maďarsku objevili práškovací letadlo - čmeláka, přestavěného do vojenské verze tak, aby mohl odpalovat rakety. Po renovaci letoun ukázali veřejnosti.

Práškovacího čmeláka ve žlutých barvách znají snad všichni. Jen málokoho by ale napadlo, že tenhle stroj dokáže kromě prášku shazovat také bomby. Tento jediný kousek na světě je toho důkazem. V 80. letech z něj východoněmecká armáda nechala udělat bitevní letoun.

"Svého času měli přes 200 vycvičených pilotů práškovacích, tak uvažovali, co s nimi v případě nějakého konfliktu," vysvětluje dobrovolník Josef Hajchel, který se na restaurování čmeláka podílel.

"Bylo to upravené k tomu, aby mohlo nosit munici, odpalovat rakety, nosit kanóny," dodává ředitel kunovického muzea Martin Hrabec.

Související obsah

Letoun prošel i cvičným bombardováním, na ostré boje ale nikdy nedošlo. Postupně měnil majitele, až skončil v žalostném stavu na vrakovišti v Maďarsku, kde ho náhodou objevili nadšenci z Moravy.

"Byl to prakticky šrot, ale ukázalo se, že konstrukce byla korozí nedotčená, ale jinak to letadlo bylo v žalostném stavu," řekl TV Nova ředitel muzea Hrabec.

Související obsah

Po roční intenzivní práci teď letadlo vypadá jako v 80. letech. Pojízdné už ovšem není. Aby se s ním mohli pochlubit, muselo stroj z hangáru vytlačit deset chlapů.

Rakety už speciál nikdy shazovat nebude. Oprašovat prach z něj teď budou v leteckém muzeu, kde od soboty doplnil sbírku vzácných leteckých exponátů.

vbo, Martina Julinová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz