Motorka

Motorka ze dřeva detailně kopíruje Jawu 250, má ale jednu slabinu!

Je celá ze dřeva a její tvůrce je od úterka českým rekordmanem. Řec je o legendární motorce Jawě 250, kterou do posledního detailu vytvořil ze dřeva muž z Horní Cerekve na Pelhřimovsku. Na takzvaného péráka je náležitě pyšný.

Je sice celý ze dřeva, ale jinak přesně kopíruje legendární Jawu 250i. Pan Svoboda z Horní Cerekve na Pelhřimovsku je velký motorkářský fanoušek a když originálního "péráka" dostal od manželky k narozeninám, rozhodl se jako zručný truhlář postavit i jeho věrnou kopii ze dřeva.

"Dělal jsem na ni po víkendech dva roky," říká majitel dřevěného unikátu Pavel Svoboda. Čistého času na výrobě strávil 2077 hodin, což je 86 dnů - tedy téměř celé tři měsíce života.

Unikátní model motorky váží 45 kilogramů, pan Svoboda se piplal i s těmi nejmenšími detaily tak, aby se kopie od originálu v ničem nelišila.Převodovka se otáčí, má tlačítko na benzín, odkládací prostor se dá otevřít. "Snažil jsem se dělat i řetěz tak skládaný, jak se skládají u motorek," dodává výrobce.

Související obsah

Při výrobě motorky pan Svoboda použil různé druhy dřeva a díky tomu je i českým rekordmanem. Je tam 22 druhů dřeva a díky tomu je zapsán do české knihy rekordů. Dřevěného "péráka" budou moci zájemci obdivovat v pelhřimovském muzeu rekordů.

Jak ale zjistil reportér TV Nova, motorka je velice křehká a slouží pouze svému majiteli. Když se na ni pokusíte sahat na vlastní pěst, může se vám to pořádně vymstít. To dokazuje i reportáž.

David Pik/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz