Vysvědčení

Vysvědčení je tady! Oznámkujte premiéra a ministry jako ve škole

Vysvědčení je tady! Oznámkujte premiéra a ministry jako ve škole
Zdroj: TN.cz

V pátek se na školách začne rozdávat vysvědčení a právě teď je proto správný čas oznámkovat i naše členy vlády. Jak se vám líbila práce premiéra a ministrů v předchozích měsících? Vystavte jim vysvědčení!

Někteří měli krize, o dalších jste téměř nevěděli a jiní zase vykřikovali natolik, až byli potrestáni. Ministři mají za sebou několik perných měsíců, kdy se museli poprat s nejrůznějšími problémy a domácími i zahraničními úkoly.

Oznámkujte ty, kteří mají na naše životy největší vliv - členy vlády. A jako ve škole - jednička nejlepší, pětka nejhorší.

Jakou známku byste dali celé vládě?

Premiér Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka je od 17. ledna 2014 předsedou vlády České republiky. Během jeho působení se vládě povedlo mnoho významných změn, ale také čelila ostré kritice. Mezi nejvýznamnější úspěchy vlády patří například snížení nezaměstnanosti, růst ekonomiky o více než čtyři procenta, zlepšení čerpání evropských fondů, zvýšení minimální mzdy nebo zrušení poplatků ve zdravotnictví.

Sám premiér ale v poslední době čelí obrovské kritice hlavně ze strany prezidenta za to, že nechal odvolat vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. A s hlavou státu se dostává do křížku poměrně často - lidé mají ještě stále v paměti Sobotkovu demisi - nedemisi, ze které se stala na Hradě spíše fraška (psali jsme zde).

Související obsah

Exministr financí Andrej Babiš

Patří k nejkontroverznějším politikům české scény. Od 24. května sice oficiálně ztratil postavení vicepremiéra a ministra financí, jeho hnutí ale v předvolebních průzkumech stále drtí ostatní strany. Do problémů Babiše dostala především kauza kolem Čapího hnízda a údajného zneužití dotací. Vyčítali mu také přílišné propojení jeho politické funkce s podnikatelskou. V souvislosti s reformou policie rozpoutal zatím největší koaliční roztržku. Vaz mu zlomilo obvinění, že se v minulosti snažil vyhýbat placení daní, údajně proto ho také Sobotka odvolal. Ve vládě se mu podařilo prosadit elektronickou evidenci tržeb a zavedením tzv. kontrolního hlášení pro podnikatele zlepšil výběr daní.

Ministr financí Ivan Pilný

Andreje Babiše ve funkci ministra financí vystřídal další člen hnutí ANO - Ivan Pilný. Ve funkci je zatím velmi krátce, vystoupil ale s kritikou proti současné i navrhované podobě registru smluv, která má v budoucnu zajišťovat výjimky v povinném zveřejňování smluv u některých státních podniků. Podle Pilného by měla vláda jasně určit své priority a v rámci registru projednat problémy související při okamžitých operacích na finančním trhu nebo při vydávání dluhopisů.

Ohodnoťte i ostatní členy vlády! Pokračování na další stránce.

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek

Jako místopředseda vlády se Bělobrádek zapojil takřka do všech témat, která v poslední době hýbala Českem a absolvoval několik zahraničních cest. Musel se vypořádat s koaliční krizí, kterou vyvolala plánovaná reforma policie. Jako jeden z mála politiků se v případě odvolání Andreje Babiše postavil na stranu premiéra a jeho krok zhodnotil jako silný.

Místopředseda vlády a ministr životního prostředí Richard Brabec

Ministr životního prostředí a místopředseda vlády v tuto chvíli nejvíce řeší extrémní sucho, která několik let trápí Česko. Rozběhl program pro obce a občany na hospodaření s dešťovou vodou, který lidem za chytání dešťové vody nabízí peníze. Představil také krizový plán, kdy může lidem v krajním případě zakázat odebírání vody. Brabec se zasadil i o podporu domácí fotovoltaiky. Na pořízení solárních panelů stát vydá 150 tisíc korun. Více informací zde.

Související obsah

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek

Lubomír Zaorálek je člen ČSSD a v současné chvíli působí jako ministr zahraničních věcí ve vládě Bohuslava Sobotky. Velkou vlnu zájmu a nevole vyvolal podpis prohlášení o vzájemné politické a ekonomické spolupráci s Čínou. V textu mimo jiné stálo: "Česká republika nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě. V současné chvíli je žhavým tématem ministerstva uprchlická krize a povinné kvóty, které se EU snaží prosadit. Za jeden z hlavních úkolů si klade boj proti terorismu.

Ministr obrany Martin Stropnický

Martin Stropnický je od ledna 2014 ministrem obrany, kandidoval za hnutí ANO 2011, v dřívějších letech působil také na postu ministra kultury. V době jeho vlády na ministerstvu obrany se podařilo zjednodušit a zefektivnit zadávání veřejných zakázek v oblasti obrany a bezpečnosti. Za zásadní považuje účast českých vojáků v zahraničních bojích proti terorismu. V současné době se snaží vyřešit "nešťastnou" směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi, kterou v březnu přijal Evropský parlament.

Související obsah

Ministr vnitra Milan Chovanec

Chovanec podobně jako ministr zahraničních věcí řeší především situaci s uprchlíky. Nejenže se před nimi snažil zabezpečit hranice, ale musel se také potýkat s problémy s iráckými křesťany, které Česko přijalo v rámci programu Generace 21 a kteří utekli do Německa. Ve Sněmovně se mu podařilo prosadit novelu, která zpřísní podmínky cizinců v ČR a omezí ekonomickou migraci.

Ohodnoťte i ostatní členy vlády! Pokračování na další stránce.

Exministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Největší starostí Mládkova resortu byla zřejmě situace v OKD. Krachující firma totiž žádala stát, aby mu finančně pomohl. Jan Mládek byl ministrem, který podporoval směrnici EU o nákupu ropy do zásob. Vaz mu ale zlomil spor o mobilní operátory, v únoru premiér oznámil, že Mládek ve vládě končí.

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček

Problémy s ropou musí řešit i současný ministr Jiří Havlíček. Česko má mít zásoby na 90 dnů, s navýšením ale nesouhlasili koaliční partneři a tak návrh prozatím padl. Havlíček se účastní i vládní delegace do Japonska, kde bude spolu s premiérem řešit diplomatické vztahy obou zemí.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán

Pelikán musel řešit především situaci kolem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kdy odstoupil jeho šéf Robert Šlachta. Pelikán dokonce kvůli plánované reformě policie uvažoval o rezignaci. Musel udělat hned několik velkých rozhodnutí a vyjadřoval se i k velkým kauzám. Dva zadržené Libanonce z kauzy Fajád nechal vyměnit za pětici unesených Čechů v Libanonu, třetího Jabera obviněného z podpory terorismu tajně předal do rukou USA. Podal také stížnost proti rozhodnutí, které zrušilo rozsudek nad bývalým hejtmanem Davidem Rathem. A zastal i Petra Kramného, když potvrdil, že by měli znalci obhajoby dostat přístup k nekroptickému materiálu. A pomoct chtěl ministr i dlužníkům. Vymyslel plán, který je měl zachránit (více informací zde).

Související obsah 

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Ministerstvo práce a sociálních věcí je opravdu aktivní. Největší záhul byla pro úředníky příprava nového zákoníku práce, který měl upravovat například výpočet dovolené, práci z domova či nemocenskou. Marksové se podařilo prosadit tzv. otcovskou dovolenou, prosadila daňové slevy na první dítě, vyšší rodičovský příspěvek pro rodiny s paterčaty i důchodovou reformu. Zaměřila se i na lepší podmínky pro pečovatelky a zdravotní sestry, ale i pro desetitisíce dětí, kterým nový program ministerstva zajistil obědy ve škole zdarma.

Ministr dopravy Dan Ťok

Dan Ťok je od prosince 2014 ministrem dopravy v Sobotkově vládě, na post ministra ho navrhlo hnutí ANO 2011. Během působení Dana Ťoka se ministerstvu podařilo více opravovat a stavět. Letos plánuje ministerstvo na opravy komunikací vyčlenit zhruba deset miliard korun. Kde všude se bude stavět o prázdninách, najdete v přehledu zde. Dan Ťok se také dlouhodobě zasazuje o to, aby se rozšířilo mýtné na nejvytíženější silnice první třídy. Ministerstvo také počítá s výraznou změnou bodového systému a trestů pro řidiče.

Ohodnoťte i ostatní členy vlády! Pokračování na další stránce.

Ministr zemědělství Marian Jurečka

Jurečkovi loni a ani letos nehrálo příliš do not počasí. Teplá léta totiž přinesla do Česka extrémní sucho, se kterým musí ministerstvo bojovat. Spolu s ministrem životního prostředí sestavil krizový plán. Musí se také potýkat s nekvalitními potravinami ze zahraničí. Zavedl tzv. zelenou naftu, kdy zemědělcům s živočišnou výrobou vrací peníze za palivo. Ministr chce také podpořit prodejny na malých obcích.

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík

Nástupce Svatopluka Němečka, který byl na konci roku odvolán v rámci "personálních změn" spolu s ministrem Jiřím Dienstbierem, prakticky "spadl" do problematiky protikuřáckého zákona. Zakázáno kouřit je od konce května, na dodržování zákona se byl ministr podívat osobně. A pořádně to schytal (video zde).

Související obsah

Exministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová

Valachová byla na resortu školství velmi aktivní. Představila nový školský zákon, který vnesl revoluci do vzdělávání. Zavedla třeba rok povinného předškolního vzdělávání, jednotné přijímací zkoušky či maturitu z matematiky. Musela řešit i problémy s výchovným ústavem v Chrastavě a úmrtí učitelky ze školy Na Třebešíně, kterou šikanovali žáci. Zavedla i pamlskovou vyhlášku, která ve školních bufetech a jídelnách zakazuje prodávat nezdravé jídlo. V květnu ministryně sama podala demisi po aférách s dotacemi na sport. Její demisi prezident hned nepřijal a dával jí čas na rozmyšlenou. Valachová ale svůj odchod potvrdila - pouze ho oddálila kvůli kariérnímu řádu, který na konci května neprošel Sněmovnou.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech

Valachovou nahradil na ministerstvu školství její dosavadní náměstek Stanislav Štech. Čeká ho hlavně boj o více peněz pro školství a obhajoba kariérního řádu, který ministryně Valachová nestihla za svého působení dokončit. Štech je v čele ministerstva týden, co všechno má v plánu, si přečtěte zde.


Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

Ministerstvo pro místní rozvoj má pod palcem především dotace z Evropské unie. Ministryně slíbila, že se podmínky pro žadatele o čerpání z fondů zjednoduší. Zasadila se zejména o revoluci v pohřebnictví nebo o novelu stavebního zákona, která má snížit byrokracii a zjednodušit získávání všech povolení - ať u bytových domů nebo dálnic.

Ministr kultury Daniel Herman

Jako vůbec první ministr kultury se zúčastnil sudetoněmeckého sjezdu a přispěl tak ke smiřování mezi sudetskými Němci a Čechy. Ministerstvu kultury se například podařilo prosadit zvýšení rozpočtu na podporu živého umění. Jeho jméno se nejčastěji skloňovalo v souvislosti se státním vyznamenáním jeho strýce Jiřího Bradyho. Tvrdil, že Brady 28. října vyznamenání nedostal jen proto, že ministr odmítl zrušit schůzku s dalajlamou.

Ministr pro lidská práva Jan Chvojka

Lidé ho znají hlavně jako strůjce zákona o střetu zájmů, takzvaného Lex Babiš. Chvojka usedl ve vládě jako ministr pro lidská práva za Jiřího Dientsbiera, kterého společně se Svatoplukem Němečkem odvolal premiér Sobotka.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz