Paměť

Máte dobrou paměť? Vyzkoušejte si test a zjistěte, jak na tom jste

Máte dobrou paměť? Vyzkoušejte si test a zjistěte, jak na tom jste
Zdroj: Thinkstockphotos

Myslíte si, že máte vytrénovanou paměť a nikdo si na vás nepřijde? Nebo si naopak nedokážete zapamatovat ani jména svých kolegů? Vyzkoušejte si krátký test, který vám řekne, jak na tom s pamětí jste.

Někdo má paměť na jména, jiný zase na čísla. Tvrdit ale, že máte špatnou paměť, je spíše výmluva - dá se totiž vytrénovat. Dominic O'Brien se stal osminásobným světovým vítězem v soutěžích paměti a napsal knihu, která má s tímto tréninkem pomoci i ostatním, píše Daily Mail. Na začátku vyzývá čtenáře, aby si udělali test složený z pěti kroků a zjistili tak, jak na tom jsou. Vyzkoušejte si ho i vy!


Test 1: Slova

Stopněte si tři minuty, během kterých se snažte zapamatovat si seznam následujících 20 slov. Pak napište na papír tolik slov, na kolik si jich vzpomenete, pořadí není důležité. Za každé správné slovo si připočítejte jeden bod.

Seznam slov:

strom, čas, tvář, trubka

hodiny, myš, motor, planeta

hrom, náhrdelník, skříň, housenka

zahrada, sirup, obraz, postroj

spánek, jablko, oceán, kniha


Související obsah

Test 2: Číselná řada

Během tří minut se snažte zapamatovat si řadu 20 čísel. V tomto případě je pořadí číslic důležité. Pak se pokuste napsat tolik čísel ve správném pořadí, kolik zvládnete. Bod si započítejte za každou správně napsanou číslici, a to až do chvíle, kdy uděláte chybu. Pokud tedy například zapíšete všech 20 čísel, ale páté máte špatně, vaše skóre je čtyři.


Číselná řada

5 0 3 6 7 4 4 0 9 2 8 2 0 5 7 6 7 1 2 9

Test 3: Tvary

Během tří minut si zkuste zapamatovat následující tvary a jejich pořadí. Na následující straně najdete tyto tvary uspořádané v jiném pořadí než na prvním obrázku. Pokuste se je očíslovat tak, aby pořadí odpovídalo řazení na prvním obrázku. Za každý správně přiřazený obrázek si připočtěte bod.

První obrázek

 

Druhý obrázek najdete na následující straně

Očíslujte tvary podle toho, v jakém pořadí byly na prvním obrázku

Druhý obrázek

Test 4: Dvojková soustava

Dejte si tři minuty na to, abyste si zapamatovali následující třicetimístnou řadu jedniček a nul. Pak se snažte ve správném pořadí zapsat tolik čísel, kolik dokážete. Za každé správně napsané číslo si počítejte bod, a to až do chvíle, než uděláte chybu. Pokud tedy zapíšete správně pořadí pěti čísel, ale u šestého se spletete, započítejte si pět bodů.

Číselná řada

1 1 0 0 0 0 0 1 1 0 1 1 1 0 1 1 0 0 1 1 0 1 0 1 0 1 0 0 1 1


Související obsah

Test 5: Karty

Za tři minuty si zkuste zapamatovat hrací karty a jejich pořadí. Poté se pokuste zapsat jejich přesné pořadí - od první karty vlevo nahoře, po poslední kartu vpravo dole. I zde platí pravidlo náhlá smrt - stejně jako u číselných řad. Počítejte si bod za každou správně určenou kartu až do chvíle, než uděláte chybu.

Pořadí karet

 

Související obsah

Výsledek

Sečtěte body ze všech pěti testů, maximální počet je 90.

Netrénovaná paměť: 20+

Pokročilý: 35+

Mistr: 70+

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz