Domácí

Výročí zkázy: Voda před 15 lety ničila vesnice, zasáhla i Spolanu

Povodeň, která se před patnácti lety valila republikou, pustošila města a vesnice na severu Čech i 15. srpna. Smutným symbolem se stala obec Zálezlice, kterou záplavová vlna téměř celou zničila. O pár kilometrů dál pak voda ochromila neratovickou chemičku, ze které unikl jedovatý chlór. Děsivé povodně si ale připomínají i v Zoo, příběh lachtana Gastona , kterého tehdy unášel silný proud sledovali po celém světě.

Místní z obce Zálezlice na Mělnicku měli 15. srpna 2002 běsnící Vltavu, co by kamenem dohodil. "V roce 2002 ty informace byly kusé, nikdo nevěděl, co ta voda provede," přiblížil starosta Jiří Čížek.

Vltava se následně rozvodnila na soutoku Labe. Voda zničila téměř všechny stavby. "Tady v těhle místech bylo sedm domů, tady stál jeden, táhle druhej, třetí, čtvrtej, pátej šestej a tady za mnou sedmej," popsal Čížek.

Zálezlice vyplavila ještě povodeň v roce 2013. Na své ochraně tak místní pořádně zapracovali. "Máme protipovodňový sklady pro naši část Kozárovice, máme ubytovnu, udělali jsme si svoji vlastní vysílačkovou síť, koupili jsme si záchranářskou loď," vyjmenoval starosta.

Zálezlice jsou ze dvou stran obklopené protipovodňovým valem, před velkou vodou je chrání z východu a také ze severu. Jenže před patnácti lety to vypadalo, že katastrofa nikdy neskončí. Přesně v poledne se rozezněly sirény v nedalekých Neratovicích.

Voda zaplavila chemičku Spolana a do vzduchu se dostal jedovatý chlór. Naštěstí se ukázalo, že je ho malé množství. A Zálezlickým paradoxně nakonec pomohl. "Bylo to hrozný, ale my jsme tady potom díky tomu neměli jedinýho komára. Ten chlór se rozředil a kompletně vydezinfikoval celé okolí," doplnil Čížek.

Spolana nebyla jedinou hrozbou v okolí. Nezvladatelný živel zaplavil i jiné průmyslové areály. Třeba penicilinku v Roztokách u Prahy, kde lidé s napětím čekali, jestli se do vody dostanou léčiva.

Související obsah

A drama bylo v Děčíně. Hasiči a policisté bojovali o mosty. Na rozvodněném Labi se utrhly velké nákladní lodě. Některé mosty se štěstím minuly o pár centimetrů, jiné museli policisté odstřelit.

Ničivé povodně si dnes připomínaly také v zoo. v dolní části zahrady, kde dnes proudí davy turistů, před patnácti lety téměř vše zakryla voda.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz