Zpátky do školy

Vidí vaše dítě dobře? Otestujte ho! Odborníci poradili, jak zrak zlepšit

Vidí vaše dítě dobře? Otestujte ho! Odborníci poradili, jak zrak zlepšit
Zdroj: Profimedia

Moderní doba není zdravému zraku dětí zrovna nakloněna. Tráví hodiny u monitorů počítačů, doslova přilepeny na displejích tabletů a mobilních telefonů. Stále méně se pohybují na čerstvém vzduchu. U českých dětí jsou to v průměru necelé dvě hodiny denně. Jak zrak dětí zlepšit, poradili odborníci.

Vývoj zraku je plně ukončen teprve v sedmém roce života. A právě těchto prvních sedm let je pro správné fungování zraku zásadní. Zrak je pro děti nepostradatelný při získávání informací i orientaci v prostoru. Díky zraku jsou schopny napodobovat svoje okolí a lépe a rychleji se učit novým věcem.

Pro dobrý zrak je zásadní především prevence. "Dětský zrak potřebuje podněty, ale také dostatek odpočinku. Prospěje více pobytu na čerstvém vzduchu a vyvážený jídelníček bohatý na vitamíny A, E nebo C. Dále též dostatek omega-3 mastných kyselin, zinek nebo lutein, které může tělo získat z ryb, ořechů, zeleniny a ovoce," radí přednosta sítě očních klinik Gemini Pavel Stodůlka.

A nebezpečí hrozí i ve školních lavicích, do kterých děti za několik dní usednou. Očím totiž neprospívá, když jsou dlouhodobě vystaveny umělému osvětlení. "Nejškodlivější jsou zářivky, které stále ještě najdete ve více než 70 % školních zařízení. Problém je také s nedostatečným osvětlením především v učebnách a s osvícením školních tabulí. Dlouhodobé působení takového světla oči rychleji unaví, může vést k bolestem hlavy a v konečném důsledku i ke zhoršení zraku dítěte. Důležité je také zajistit správné osvětlení dětského pokoje a pracovního stolu,“ vysvětlil Stodůlka.

Související obsah

Nevhodné je také dlouhodobé hraní počítačových her, obzvlášť na malých displejích mobilních telefonů. Podle lékaře mohou v předškolním věku počítačové monitory a displeje mobilů a tabletů dětskému zraku opravdu uškodit. Pokud děti tyto přístroje přesto využívají, omezte dobu, kterou u nich tráví, maximálně na půl hodiny denně. Důležité je také to, aby dítě monitor či displej mělo ve správné výšce a vzdálenosti od očí.

Pokud má dítě předepsány brýle, mělo by je opravdu poctivě nosit. Pro děti naopak nejsou příliš vhodné kontaktní čočky. Ty lékaři volí zvláště u komplikovanějších vad a u malých sportovců. Už odmalička by děti měly být zvyklé chránit si oči slunečními brýlemi s označením UV400. "Pokud dítě nosí dioptrické brýle, rozhodně je v létě nevyměňujte za sluneční. Dioptrická skla už UV filtr obsahují," upozornil přednosta.

Vidíte dobře, nebo je to na návštěvu lékaře? Otestujte se!

Každý lékař vás nejprve vyšetří, jestli dobře vidíte do dálky. Improvizovaný test si ale můžete udělat i z pohodlí domova.
Stačí, když si tabulku s písmeny na obrazovce zvětšíte tak, aby šíře obdélníku byla asi 11,5 cm (stiskněte tlačítko CTRL a tlačítko +).

DALŠÍ TESTY ZRAKU NAJDETE ZDEPosaďte se do vzdálenosti 3 metry od monitoru, zakryjte si vždy jedno oko a čtěte řádky shora dolů. Pokud nepřečtete řádek 6/6 oběma očima, budete pravděpodobně potřebovat brýle.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz