úroda

Zdraží pivo i pálenka? Úroda ovoce i chmelu je letos mizerná!

Kvůli extrémní nepřízni počasí se urodilo o třetinu méně ovoce než vloni. A to nejen u nás, ale i ve většině evropských států. Proto nás pravděpodobně v nejbližších týdnech čeká zdražení ovoce a výrobků z něj, stejně jako se na černém trhu zvedne cena pálenky. Moravské slivovice totiž bude velmi málo už druhým rokem po sobě.

Krutá zima a pak jarní mrazíky, pak zase extrémní vedro a sucho, ale také krupobití, špačci nebo odolnější škůdci. To vše se podepsalo na sklizni ovoce, která bude letos podle sadařů nejhorší za posledních padesát let.


Úroda meruněk a broskví klesla oproti minulým letům o tři čtvrtiny, třešní se sklidila ani ne polovina, jablek bude méně o čtvrtinu. Odhadované škody mají přesáhnout půl miliardy korun.

A právě meruňkami, kterých je nejméně za posledních 11 let, začala sezóna pěstitelského pálení. Když je dobrý rok, sezóna končí až v březnu. Loni to bylo v prosinci, letos bude hotovo ještě dříve. Navíc některé pálenice na Zlínsku ani nezahájily provoz.

Teď už je totiž jasné, že bude málo tradičního podzimního ovoce, tedy jablek, hrušek a hlavně švestek. A právě na švestky - tedy trnky - lidé na Valašsku, Slovácku i na Vysočině spoléhají nejvíce.

Související obsah

Brzy si jistě připlatíme nejen za ovoce, ale i za kompoty nebo marmelády. Špatnou sklizeň totiž ohlásili pěstitelé nejen ze sousedních států, ale z téměř celé Evropy. Letošní nepřízeň počasí může navíc negativně ovlivnit i sklizeň příštího roku.

A letošní sucho se podepsalo i na úrodě chmelu. S jeho sklizní už se začalo, ale zemědělci mluví o úrodě nižší až o desítky procent a milionových ztrátách. Přesto by neúroda této důležité suroviny pro výrobu piva neměla znamenat jeho zdražení.

A to z toho důvodu, že pěstitelé mají cenu nasmlouvanou na několik let dopředu. Navíc v českých a moravských pivovarech končí jen zlomek tuzemského chmele. O něco lepší sklizeň než na Moravě čekají na Žatecku a Lounsku. I tam bude ale proti loňským výnosům slabší.

pez, Zdenek Čík, Petr Zapletal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz