Princezna Diana

Princezna Diana v Praze: Utíkala ochrance, spala na Hradě! VIDEO

Princezna Diana v roce 1991 navštívila Prahu i se svým manželem princem Charlesem. Šlo tehdy o výjimečnou událost. Mimochodem jako poslední zahraniční hosté například spali na Pražském hradě. Už ale odděleně. A princezna se také tajně vydala koupat do bazénu v Podolí.

Byla to velká sláva, když v květnu roku 1991 do tehdejšího Československa dorazil princ Charles s princeznou Dianou. Stihli toho hodně, třeba položit věnec na Václavském náměstí nebo zhlédnout střídání hradní stráže. Diana si navíc užila i některé neplánované věci.

Párkrát při návštěvě potrápila i svůj organizační tým, například když se nečekaně rozhodla jít vykoupat do plaveckého bazénu v Podolí. "Přišla jako zákazník, zaplatila si dole vstupné. Byla velice dobrou plavkyní a šla plavat do dráhy mezi tréninky, než si někdo všiml, že tam nepatří a snažili se ji vykázat," popsal ředitel bazénu Jan Bezděk.

"Až na zásah muže v černém trenér pochopil, s kým mluví a snažili se s ní udobřit. Pokud ale vím, tak na konci návštěvy na to vzpomínala s úsměvem, měla ráda tyto nečekané situace," vysvětlil bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt.
Charles s Dianou už tehdy procházeli manželskou krizí.

Nebydleli v hotelu, ale jako poslední zahraniční návštěva obývali státní apartmány na Pražském hradě. "Princ Charles měl svoji ložnici na úrovni prvního patra a Diana o patro výš - tam, kde se dnes nachází kancelář manželky prezidenta republiky," doplnil Forejt.

Související obsah

Během návštěvy Prahy zavítala Diana na dětské oddělení motolské nemocnice a také do základní školy pro sluchově postižené, kde dětem zahrála na klavír. "Málokdo ví, že na klavír nehrála moc ráda, takže ona propukla v obrovský smích, potom zvážněla a zahrála a vypadalo to, že od srdce a ráda," dodal Forejt.

O tři roky později přijela královská delegace do Prahy znovu, tentokrát byl ale Charles sám. Dvojice už totiž požádala o rozvod, kterého se dočkala až po dlouhé době v roce 1996. O rok později Diana zemřela při dopravní nehodě.

Michal Čoudek/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz