OBCHODNÍ SDĚLENÍ – Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah

Jak se z rajčete stane kečup? Byli jsme u toho!

Na pole u jihomoravského Podivína vyrazily kombajny. Jejich cílem nejsou obilné lány, ale pole s rajčaty. Jak tedy vypadá cesta rajčete z pole až do sklenice s lahodným kečupem? Pojďte se podívat!

Šťavnatá rajčata nejprve sklidí na polích kombajny. Pak rajská jablíčka putují do blízkého výrobního závodu. Plody nejdříve čeká kontrola v laboratoři, kde se prověřuje jejich kvalita a zjišťuje obsah sušiny. Prověřená rajčata poté zamíří na očištění do čtyř obrovských bazénů, přičemž do každého z nich se vejde 40 tun rajčat.

Po omytí se zahřejí, rozmělní a pasírují, aby se zbavily slupek a jádřinců. Dalším zahříváním se rajčatová dřeň zbavuje přebytečné vody a vzniká hustý protlak. Ten se plní do konzerv bez přístupu vzduchu, díky čemuž se minimalizuje riziko zanesení škodlivých mikroorganismů a není tak zapotřebí používat konzervační látky.

Každý den v Podivíně zvládnou zpracovat asi 300 tun rajčat a vyrobí 50 tun rajčatového protlaku. Celý proces od proprání rajčat až do výroby finálního koncentrovaného rajského protlaku trvá zhruba tři hodiny.

"Rajčata nám každý rok dodávají místní zemědělci z Podivína a okolí. Rajčatovou kampaň jsme letos zahájili ve zhruba stejné době jako vloni, tedy na konci srpna. Předpokládám, že rajčata budeme zpracovávat až do začátku října. Zatím jsme na začátku, takže ještě trochu brzy hodnotit celou rajčatovou úrodu, ale letošní sucho se na rajčatech bezpochyby podepsalo. Rajčata jsou menší a zemědělci tedy mají i nižší výnos, ale plody jsou zase dobře vyzrálé a mají vyšší obsah sušiny,“ vysvětluje ředitel závodu Hamé v Podivíně Libor Bůšek.

Zahuštěný rajský protlak následně využívají další závody Hamé, zejména Otma-Sloko v Uherském Hradišti, kde z něj vyrábějí kečupy a omáčky. Dle legislativy musí obsahovat kečupy nejméně 7 % refraktometrické sušiny vnesené rajčatovou surovinou, což znamená minimálně 140g rajčat na 100 g kečupu. Kečupy, které se nazývají „prima“, „extra“ nebo „speciál“ musí tvořit sušina vnesená rajčatovou surovinou nejméně 10 %.

Výroba samotného kečupu trvá zhruba tři hodiny. Protlak je smíchán a kořením. Vše se uvaří a finální produkt se plní do sklenic, které jsou sterilovány za teploty zhruba 100 stupňů. Pak už jen stroje nalepí na sklenice etikety a kečup může putovat k zákazníkům.

Kečup díky rajčatům obsahuje zdraví prokazatelně prospěšný antioxidant – lykopen. A díky tepelné úpravě při výrobě této oblíbené pochutiny je lykopenu v kečupu dokonce ještě výrazně více než v samotných čerstvých rajčatech.

Komerční článek
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Pr článek

Důležité Události

Píše se na Deník.cz