Konec známým lékům na bolest? Obsahují látku, která může i zabít!

Konec známým lékům na bolest? Obsahují látku, která může i zabít!
Zdroj: Profimedia

Evropská unie doporučuje z trhu stáhnout léčivo paracetamol s prodlouženým uvolňováním. Látka obsažená v celé řadě léků proti bolesti a vysoké teplotě může podle expertů při nadměrném užívání člověku poškodit játra, nebo ho dokonce zabít.

S upozorněním a následným doporučením léčivo s prodlouženým uvolňováním stáhnout z trhu přišla v pátek Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).

Oblíbené analgetikum používané při bolestech nebo na snížení teploty může totiž ve větším množství tělu velmi uškodit. A osvědčená léčba není vždy možná.

"Pokud jsou tablety s paracetamolem s prodlouženým uvolňováním schváleny, mají přijatelný přínos i rizika. Zkušenost je ale taková, že při předávkování, protože se paracetamol s postupným uvolňováním dostává do těla, není vhodné využívat léčebné postupy vyvinuté pro produkty s okamžitým uvolňováním," varuje EMA.
 

Související obsah

Pokud tedy není při nadměrném užívání paracetamolu včas a správně podána protilátka, může větší množství tohoto léčiva poškodit člověku játra, nebo ho dokonce zabít, upozorňuje dále úřad.

Protože výbor nedokázal vymyslet způsob, jak co nejvíc snížit rizika pro pacienty nebo jak by se dalo účinně léčit předávkování paracetamolem s prodlouženým uvolňováním, dospěl k závěru, že riziko následku předávkování těmito léky převáží nad výhodami dlouhodobějšího užívání.

"Výbor proto doporučil, aby byl prodej přípravků s paracetamolem s prodlouženým uvolňováním pozastaven. Paracetamolové přípravky s okamžitým uvolňováním, které nejsou touto recenzí ovlivněny, budou i nadále dostupné jako dříve," sdělil výbor. Paracetamol obsahuje celá řada léků jako Paralen, Coldrex nebo Panadol.

Dovážel léky na výrobu drog - reportáž: 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

NEBEZPEČNÝ TREND: Těhotná žena snědla po porodu vlastní placentu. Dnes toho hořce lituje!

FOTO JEN PRO OTRLÉ: Lékař mu předepsal léky. Po jejich užití malém přišel o život a takhle dopadl!

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Lék

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Jičínsku se srazilo nákladní auto s osobákem. Dva lidé zemřeli

Na silnici č. 16 se u Holína na Jičínsku v pátek večer srazilo nákladní auto s osobním. Při vážné nehodě zemřeli podle policejní mluvčí Elišky Majerové dva lidé. Příčinu a okolnosti nehody policie vyšetřuje. Silnice je uzavřená.

Píše se na Deník.cz