Zpátky do školy

V září se na silnicích zraní nejvíc dětí! Rodiče, na tohle dejte pozor

V září se na silnicích zraní nejvíc dětí! Rodiče, na tohle dejte pozor
Zdroj: Thinkstockphotos

Prázdniny skončily a děti se vrací do školy, jejich rodiče zas do práce. Na silnicích tak přibývá pravidelných řidičů a zvyšuje se riziko nehody, při které se právě děti. Loni v září se jich těžce zranilo hned devatenáct!

Září bývá pro děti na silnicích nejnebezpečnější. Školáci jsou ještě myšlenkami u moře, na chalupě nebo u počítače, po dvou měsících volna jsou rozpustilí a nevnímají tolik své okolí. Před zvýšeným rizikem nehody varuje na svých stránkách také BESIP.

Loni v důsledku dopravních nehod zemřelo celkem 13 dětí a 141 se těžce zranilo. "V měsíci září nebylo usmrceno žádné dítě, nicméně 19 dětí bylo těžce zraněno, což bylo spolu s měsícem červnem nejvíce vůbec," uvedl vedoucí BESIPu Martin Farář.

Řidiči by měli ve městech a zejména u škol věnovat řízení větší pozornost a jezdit se zvýšenou opatrností. Menší děti (do 12 let) jsou jako chodci ohroženy mnohem více než dospělí. Nemají dostatek zkušeností, reagují pomaleji nebo naopak zbrkle, navíc kvůli výšce nevidí přes auta.

Související obsah

Rodiče by měli se svými potomky zopakovat všechna pravidla pro přecházení a připravit je na co nejbezpečnější cestu. Prvních několik dní by měli děti do školy vodit a upozornit je na místa, kde si dávat pozor. Zdůrazněte také to, že ani na přechodu nemá dítě přednost přede všemi.

Příbuzní si podle BESIPu ani neuvědomují, jak silně svým chováním ovlivňují uvažování a následné projevy dítěte. Řidiči zase často neznají pravidla pro jízdu autobusu, který přepravuje děti. Auta za ním musí v zastávce zastavit taky a pokračovat až po odjezdu autobusu.

"Z pohledu řidiče je nezanedbatelná i dobrá viditelnost dítěte. Na oblečení, tašce či batohu na zádech jsou velmi dobrým pomocníkem reflexní prvky. Zvýšené opatrnosti by měli řidiči vozidel dbát především v náročnějším období, kterým návrat do školy bezesporu je," připomněl Farář.

Za uplynulých sedm měsíců roku 2017 zemřelo na českých silnicích už pět dětí, 70 se těžce zranilo. Nejméně dětí (osm) podlehlo zraněním při dopravních nehodách v roce 2013, nejvíce v roce 1994 (neuvěřitelných 75).


Celá statistika zde:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz