Petr Kramný

Kramného řešili už i ve Sněmovně, jeho právnička řekla, co chystá dál

Advokátka Petra Kramného Jana Rejžková vítá iniciativu poslanců, kteří na dnešní tiskové konferenci vyzvali ministra spravedlnosti, aby v Kramného případu podal stížnost pro porušení zákona. Rejžková také prozradila, jak bude dál postupovat.

O posudcích, které na tiskové konferenci na půdě Poslanecké sněmovny prezentoval spolek Šalamoun, věděla samozřejmě advokátka Petra Kramného dopředu. "Nové posudky jsem zadala já. Nepřekvapují mě ty znalecké závěry. Překvapuje mě ale, že se ta věc, myslím, že jako první podobná trestní věc, dostala na jednání Sněmovny. Za to paní poslankyni Černochové velmi děkuji," řekla TN.cz advokátka Petra Kramného.

Poslanci Jana Černochová (ODS), Helena Válková (ANO) a Daniel Korte (TOP 09) na tiskové konferenci ministra spravedlnosti Roberta Pelikána vyzvali, aby podal stížnost na porušení zákona. Nové posudky totiž vyvracejí závěry znalců, o které se soud opřel při vynesení rozsudku.

Podle Rejžkové Pelikán nemusí na nic čekat, protože se už objevilo tolik informací o tom, že nové posudky vyvracejí závěry soudních znalců, že Pelikán může jednat okamžitě.

"Pan ministr spravedlnosti, a to slovo spravedlnost je tu zásadní, mohl konat. Není to jeho povinnost, je to jeho právo. On ho může využít a nemusí. A já si myslím, že v rámci spravedlnosti by to své právo, jako ministr spravedlnosti, měl využít," apeluje na Pelikána Rejžková.

Související obsah

Na tiskové konferenci bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková uvedla, že nové posudky jsou tak zásadní, že se musí dostat před soud, protože v tomto případě s nimi prvoinstanční ani odvolací soud pracovat nemohly.

Stížnost na porušení zákona, kterou sama Válková podala v další ostře sledované kauze, případu Lukáše Nečesaného, je jednou z možností. Je tu ale ještě jedna a tou je obnova řízení, o kterou může obhajoba požádat, když má nové důkazy. To také na tiskové konferenci bývalá ministryně zdůraznila.

Související obsah

"Jako obhájce ve věcech trestních znám trestní řád a vím, co a kdy můžu použít. Samozřejmě, že jsem si ty znalecké posudky dělala primárně pro ten další procesní krok a to je obnova řízení," uvedla pro TN.cz Rejžková. Prozradila ale také, proč už o obnovu řízení nepožádala.

"Ten spis je pouze jeden jediný a nachází se na Ústavním soudu. Tudíž já zcela disciplinovaně vyčkám rozhodnutí soudu ústavního. Podle toho, jaké bude to rozhodnutí, a já věřím, že soud ústavní je pojistkou ochrany základních lidských práv a svobod, tak po tomto rozhodnutí budou tyto posudky použity. Buďto v novém řízení v rámci dokazování nebo požádám o obnovu řízení," nastínila své plány advokátka Petra Kramného.

Celá tisková konference spolku Šalamoun a poslanců:

Spis byl od Krajského soudu v Ostravě odeslán na Ústavní soud v srpnu. Ten nemá žádnou lhůtu, během které musí o stížnosti Petra Kramného rozhodnout. Stejně tak je zcela v jeho moci, jakým způsobem se s ní vypořádá, jestli vydá nález nebo nařídí líčení.

Pokud Pelikán vyslyší volání poslanců a spolku Šalamoun, bude se případem zabývat Nejvyšší soud. Než některý ze soudů rozhodne, zůstane ale Petr Kramný ve vězení, kam jej Krajský soud v Ostravě vloni v lednu poslal na 28 let za vraždu manželky Moniky a dcery Klárky, které měl v červenci 2013 spáchat elektrickým proudem na dovolené v egyptské Hurghadě.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vražda v Egyptě! Poznali byste, kdo bude hrát hlavní roli Petra Kramného?

JAKO Z POHÁDKY: Jak si žije Kajínek v Brně? Kromě luxusního vozu propadl i jiné závislosti!

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Petr Kramný

Důležité Události

Píše se na Deník.cz