Voličský průkaz

Kvůli voličskému průkazu na úřad chodit nemusíte. Jak o něj žádat?

Kvůli voličskému průkazu na úřad chodit nemusíte. Jak o něj žádat?
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Volit do Poslanecké sněmovny sice budeme až více než za měsíc, pokud ale nechcete nebo nemůžete volit v místě svého trvalého bydliště, voličský průkaz si musíte vyřídit s předstihem. Ten vás totiž opravňuje volit kdekoli v republice.

O volební průkaz mohou lidé žádat už ode dne vyhlášení voleb - tedy od 2. května tohoto roku. Teď ale tato otázka začíná být aktuální. Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října.

Kvůli volebnímu průkazu nemusíte nutně na úřad v místě trvalého bydliště - žádat se o něj dá také dopisem nebo elektronicky. Jeho vydání je bezplatné. 

Pokud si nejste jistí, u kterého úřadu žádat o voličský průkaz, můžete to zjistit zadáním vašeho trvalého bydliště zde.

Pokud chcete o průkaz žádat osobně, musíte přijít na úřad nejpozději do 18. října do 16. hodiny. Úředníkovi stačí říct, že máte o průkaz zájem - není potřeba vyplňovat formuláře. Vyzvednout si ho můžete osobně, můžete si ho nechat zaslat poštou či pro něj někoho poslat - musí mít ovšem plnou moc. Rozdávat průkazy začnou úřady 5. října. 

Související obsah

Žádat o průkaz můžete také písemně, podání ale musí na úřad dorazit nejpozději 7 dnů před volbami. Musí být v listinné podobě a opatřeno úředně ověřeným podpisem voliče. Elektronickou žádost musíte poslat prostřednictvím datové schránky. Obsahovat by měla jméno, datum narození, adresu trvalého bydliště a telefonický či emailový kontakt.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz